Bebekle deprem anında ne yapmalıyız?

Bebekle deprem anında ne yapılmalı?

İzmir’den bir anne sorunca paylaşmak istedim. Gerçekten ülkemiz deprem kuşağında olduğu için deprem önlemleri almak ve deprem anında ne yapacağımızı bilmek hayat kurtarır. Bu yaşadığımız deprem yine hepimizi ve özellikle İzmir ve çevre illeri çok etkilendi. İnsan kendi başınayken korkarken, yanında bebeğiniz, çocuğunuz varsa daha da korkutucu oluyor. Şimdi sizlerle bebekli bir evde deprem sırasında ne yapalım mı , paylaşayım sizlerle.

Deprem Sırasında Evdeyseniz:

Deprem sırasında evinizdeyseniz, deprem öncesinde belirlemiş olduğunuz güvenli alana çocuğunuzu da alarak geçin. Çocuğunuzu göğsünüzde tutarak onu koruma altına alınız ve sarsıntı bitene kadar bekleyin.

Bir elinizle bebeğinizi kavrarken diğer elinizle destek alabileceğiniz sağlam bir zemine tutunun.

Bu esnada etrafınızda üzerinize devrilebilecek eşya, pencere ve cam olmadığından tekrar emin olun.

Deprem durduğu anda saklandığınız yerden çıkarak güvenli bir şekilde dışarı çıkın. Peşinden artçı şoklar gelebilir.

Binayı tahliye ederken asla asansörü kullanmayın. Elektrik kesintisi olabilir ve asansörde kalabilirsiniz. Bu nedenle yüksek katlarda otursanız dahi asansör kullanmayı aklınızdan geçirmeyin.

Merdivenlerden inerken sakin olun. Panik yapıp kendinize ve bebeğinize zarar vermek istemezsiniz.

Bebeğinizi kucağınıza alarak taşıyın. Evi tahliye ederken puset ve bebek arabası gibi sizi ağırlaştıracak eşyalardan uzak durun.

Eğer çocuğunuz kucağınızda taşıyamayacağınız kadar büyükse, elinden tutarak birlikte dışarı çıkın. Çocuğunuzu asla yanınızdan ayırmayın.
Dışarı çıktığınızdaysa belirlenen acil toplanma alanına gidin.

Deprem Sırasında Kalabalık Bir Yerdeyseniz:

İnsanlar deprem anında panik ve kaos ortamı yaratabilirler. Özellikle yanınızda bebeğiniz varsa bu sizin için tehlikeli olabilir. O nedenle mümkün olduğunca kalabalık ve kaostan uzak durmaya çalışın.

Çocuğunuzu yanınıza alarak güvenli bulduğunuz bir yere geçin ve deprem bitene kadar orada bekleyin.

Araçtaysanız aracınızı uygun bir yerde durdurarak , hemen çıkıp. Arabanın yanında cenin pozisyonu şeklini alarak sarsıntının geçmesini bekleyin. Çünkü deprem anında yollar zarar görebilir veya tabelalar zarar görerek üzerinize düşebilir. Park ettiğiniz alanda tabela, sokak aydınlatması gibi üzerinize düşebilecek şeylerin olmamasına dikkat edin.

Umarım tekrar böyle br durumla karşılaşmayız

#izmir depremini yaşayan herkese çok geçmiş olsun!

Check Also

0-1 Yaş Oyun ve kitap Önerileri

Bebeğiniz olunca 0-1 yaş oyun – oyuncak, kitap kısmında kafamızda çok soru oluyor. Hangi ayda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir