Bebeğimizin Tırnaklarını Nasıl Keseriz ?

Bebeğinizin Tırnaklarını Nasıl Kesersiniz

 

Tırnakların her gün yaklaşık 0,1 mm uzadığını ve gençlerde, erkeklerde ve yaz aylarında daha hızlı büyüdüğünü biliyor muydunuz?  

Muhtemelen haftada en az bir kez düzeltilmesi veya törpülenmesi gerekecektir, çünkü yenidoğanların ellerindeki uzun tırnaklar  başıboş çiziklere neden olur. Tırnak kesme işlemi geç yapılır veya yapılmazsa , bebeğiniz kaçınılmaz olarak tırnakları çok uzadığında (veya keserken keskin köşeler bırakırsanız) yüzünü kaşıyarak size hatırlatacaktır (ve kendinizi suçlu hissettirecektir).

Bebek eldivenler: kullanışlı, bir noktaya kadar

Birçok ebeveyn,  tırnakların yüzlerini çizmesini önlemek için yeni doğanlarının ellerini bebek eldivenleriyle veya çoraplarla kapatır. Bebeğiniz önümüzdeki birkaç hafta içinde geliştikçe (ve tırnak kesme konusunda daha yetenekli hale geldikçe), yine de bebeklere elleriyle özgürce keşfedebilecekleri bolca zaman tanımak iyi bir fikirdir. Çizikler sorun olmaya devam ederse, eldiveni bebeğinizin uyuduğu zamanla sınırlandırmanızı öneririz.

Bebek manikür -pedikürü

Bir avuç ebeveyn, bebeklerinin tırnaklarını kesmek zorunda kalma ihtimalinden korkuyor ve eğer genel olarak mümkün olsaydı, muhtemelen profesyonel bir manikür-pedikürü tercih edeceklerdi. Böyle bir şans yok. 

Şanslıysanız, hastane hemşireniz doğru tekniği göstermeye yardımcı olabilir.

Yenidoğan bebeklerin tırnak kesme ipuçları 

Makas ve çıtçıtlı makas tırnakları daha kontrollü bir şekilde kesebildiği için, birini veya diğerini (veya her ikisini) kullanarak veya işleri kontrol altında tutmak için sadece bir tırnak törpüsü kullanmanız çok daha iyi olacaktır. En iyi sonuçlar için:

  • Bebeğiniz uyurken ve elleri daha az hareketli olduğundan , uyku sırasında  tırnaklarını kesin veya törpüleyin .
  • Parmak ucunun cildini aşağı doğru bastırın, böylece makası veya çıtçıtlı makası tırnağın her iki yanından geçirebilir ve bebeğinizin parmağını (veya ayak parmağını) kesmekten kaçınabilirsiniz.
  • Sonra, tıpkı profesyonel bir manikürcünün yapacağı gibi, keskin veya pürüzlü kenarları törpüleyin. İşte bitti:))

Her şeye rağmen, bir kez alıştığınızda o kadar da kötü değil.

Check Also

Yenidoğan Bebeklerin Cilt Bakımı Ve İpuçları

YENİDOĞAN BEBEKLERİN CİLT BAKIMI VE İPUÇLARI   Bebekler doğduklarında pamuk gibi ciltleri vardır. Ama çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.