Emzirme Probleminin Olup-olmadığını Gösteren İpuçları

Emzirme Probleminin Olup-olmadığını Gösteren İpuçları

Emzirme süreci ne kadar doğal olursa olsun, zaman zaman sorunlar ortaya çıkabilir. Yüzeye çıktıklarında, çok hızlı büyüyebilirler ve süt üretiminize veya bebeğinizin ihtiyaç duyduğu beslenmeyi alma yeteneğine müdahale edebilirler. Bu nedenle, evde emzirirken zorluk yaşarsanız veya aşağıda listelenen semptomlardan herhangi birini gözlemlerseniz hemen yardım almanız çok önemlidir. Bebeğinizin çocuk doktoruna veya emzirme danışmanına başvurun .

  • Bebeğinizin emzirme seansları ya çok kısa ya da çok uzun. İlk birkaç ay boyunca sürekli olarak yaklaşık on dakikadan daha kısa süren emzirme seansları, bebeğinizin yeterince süt almadığı ve devam eden süt üretiminizi teşvik etmek için yeterli sütün alınmadığı anlamına gelebilir. Sürekli olarak yaklaşık elli dakikadan uzun süren seanslar, bebeğinizin etkisiz emme veya düşük süt üretimi nedeniyle yeterince süt almadığı anlamına gelebilir.
  • Bebeğiniz çoğu beslemeden sonra hala aç görünüyor. Yeterince süt içmiyor olabilir. Çocuk doktorunuza danışın ve hemen tartılmasını sağlayın. Bu arada, aldığı sütü arttırmaya çalışmak için, emzirme sıklığını ve süresini arttırmaya çalışın.
  • Yeni doğmuş bebeğiniz sık sık emzirme seanslarını kaçırır veya gece boyunca uyur. Günün her saati sık sık besleme, yeni bir bebeği emzirmenin gerekli bir parçasıdır. Bebeğinizin gelişmesi için yeterli kilo alması için birkaç saatte bir beslenmeye ihtiyacı vardır. Yeni doğan bebeğiniz gecede dört saatten fazla uyuyorsa, onu uyandırın ve emzirmesi için cesaretlendirin. Bebeğiniz doğru emzirdiğinde bebeğiniz de yutkunmaları görürüz. Yutmak, aslında anne sütünün aldığının  mükemmel bir işaretidir ve yokluğu sizi hemen çocuk doktorunu aramaya yönlendirmelidir. (Yine de, bebeğinizin ilk günlerde küçük kolostrum yudumlarını alırken yuttuğunu duyamayabileceğinizi unutmayın.)
  • İki haftalıkken bebeğiniz doğum kilosunun altındaysa veya sütünüz geldikten sonra haftada en az 150 gr almaya başlamamıştır. Yetersiz kilo alımı, bir bebeğin yeterince süt almadığının en güçlü göstergelerinden biridir .
  • Yedi gün sonra bebeğinizin günde altıdan az ıslak bez ve dört dışkısı olur, idrarı koyu sarı veya kırmızı beneklidir veya dışkıları sarı ve gevşek yerine koyu renktedir. Siz veya çocuk doktorunuz çocuğunuzun süt alımıyla ilgili endişeleriniz varsa, doğru şekilde ilerlediğinden emin olmak için bebeğinizin ilk günlerinde ıslak bezlerinin ve bağırsak hareketlerinin yazılı bir kaydını tutmak isteyebilirsiniz. Çoğu hastane ve emzirme uzmanı, yeni doğan bebeğinizin beslenmelerini ve bebek bezi değişikliklerini kaydetmeniz için size özel bir günlük sağlayabilir.
  • Beş gün sonra sütünüz gelmedi ya da göğüsleriniz sütle doluyormuş gibi hissetmiyor. Eğer böyle hissediyorsanız, bebeğinizin derhal çocuk doktoru tarafından tartılmasını sağlayın. Yeterince süt içip içmediğini anlamanın en kesin yolu budur. Göğüslerinizi de muayene ettirmek isteyebilirsiniz.
  • Şiddetli göğüs büyümesi yaşarsınız. Sert, ağrılı göğüsler bebeğinizin doğru şekilde kavramasını engelleyebilir ve ikinizi de emzirmekten vazgeçirebilir. Göğüsleriniz yumuşayana kadar sütü elle veya elektrikli göğüs pompası ile sağmanız gerekebilir. Şiddetli, giderilemeyen kan hücumu süt üretiminizi azaltabilir.
  • Bir emzirmenin sonunda göğüslerinizin dolgunluğu ve sertliği azalmaz. Bebeğiniz yeterince süt içmiyor olabilir veya etkisiz bir şekilde emiyor olabilir.
  • Şiddetli ağrı emzirmeyi engeller. Bebeğiniz muhtemelen doğru şekilde kavramıyor. Şiddetli meme başı ağrınız varsa veya meme uçlarında emzirme sırasında fazla ağrılı olan önemli çatlaklar varsa, doktorunuza veya emzirme uzmanınıza danışın. Meme başı veya mastitis gibi meme enfeksiyonu olup olmadığını kontrol edebilir ve kavrama ile ilgili herhangi bir problemde size yardımcı olabilir. Daha az ağrılı olan taraftan emzirmeye başlamanız veya hatta meme uçlarınız iyileşene kadar bir elektrikli göğüs pompası kullanmanız gerekebilir. Emzirme uzmanınız size bunu nasıl yapacağınızı gösterebilir.
  • Bir veya iki hafta sonra, süt boşaltma refleksinizle ilişkili hisleri fark etmezsiniz. Bu hiç bir soruna işaret etmese de, süt üretiminizin düşük olduğu anlamına gelebilir. Bebeğinizin çocuk doktorundan onu değerlendirmesini ve emzirme tekniğinizi gözlemlemesini isteyin

Check Also

Anne sütünü ne zaman sağmalıyız?

  Anne sütünü ne zaman sağmalıyız? Bebeğiniz doğar doğmaz ilk saat içinde EMZİRME denemelerine başlamak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.