Hamilelerde de Görülen İdrarının İstemsiz Bir Şekilde Kaçırılması: İdrar Kaçırma

Hamilelerde de Görülen İdrarının İstemsiz Bir Şekilde Kaçırılması: İdrar Kaçırma

İdrar damarlardan geçen vücut sıvıların böbreklerde süzülmesi sonucu ortaya çıkan bir atık maddesidir. İdrar böbreklerde süzüldükten sonra ileri geri hareketler yardımı ile idrar toplama kanalından mesaneye iletilir ve burada vücut dışına atılana kadar bir süre bekletilir. Depo olarak mesanede bekletilen idrar sıvısı mesane içerisine idrar yapma isteği gelene kadar yaklaşık 10 mm H2O oranında basınç uygular Eğer mesanede bekletilen idrar bu seviyeden daha fazla basınç uygulamaya başlarsa veya herhangi bir hormon sonucunda idrar yapma refleksi gelişir ve mesane kasları kasılarak işeme gerçekleşir. Bazı kişilerde bu refleksinin bozulması sonucunda idrar kaçırma problemleri ortaya çıkabilmektedir.

 

İşeme refleksi genel olarak kişi tarafından kontrol edilen bir eylemdir. Eğer kişi idrarını tutmak istemiyorsa dış sfinkter kaslarını kasar ve idrarını bir süre erteler. Bu eylem beyin korteksi tarafından kontrol edilir ve kişi işemeye uygun bir hale gelene kadar idrarını tutar.

Kişi eğer idrarını yapmak isterse parasempatik sinir sistemi yolu ile detrusor adı verilen mesane kasları kasılır ve sfinkter kasları gevşer. Bu mekanizma sayesinde idrar dışarıya atılır. İdrar yapma sona erdiğinde ise sfinkter kasları tekrar kasılır ve idrar yapma eylemi sona erer.

 

Bazı bireylerde bu mekanizmanın bozulması sonucu idrar tutamama yani diğer bir adıyla idrar inkontinansı gelişebilmektedir. Bu kısa bir tanımla idrarın tamamının veya bir kısmının kişinin isteği olmaksızın kaçırması şeklinde tanımlanabilmektedir. Yaşam kalitesini oldukça olumsuz bir şekilde etkileyen bu durum bireyleri psikolojik açıdan da etkilemektedir.

 

İdrar Kaçırmanın Nedenleri Nelerdir ?

 

İdrar kaçırma esasında bir hastalık olarak değil mevcut bir hastalığın ortaya çıkardığı bir belirti olarak tanımlanmaktadır. Eğer bir bireyde idrar kaçırma problemi mevcut ise mutlaka altta yatan bir problem vardır ve buna bağlı olarak bu durum tetiklenmektedir. Hastaların sıklıkla sorduğu idrar kaçırma nasıl geçer sorusuna verilecek cevap da altta yatan bu nedenlere bağlı olarak değişmektedir.

Fizyolojik rahatsızlıklar, kullanılan ilaçlar, alışkanlıklar veya diğer hastalıklardan dolayı idrar kaçırma görülebilmektedir. Hastaneye başvurulduğu zaman doktorlar öncelikle bu durumun neye bağlı olarak görüldüğünü öğrenir ve iyi bir anamnez alırlar. İşte idrar kaçırma problemine neden olan faktörler;

 

 • Gebeliğe bağlı hormon değişiklikleri
 • Normal doğum eyleminde pelvik kaslarının aşırı bir şekilde kasılmasına bağlı olarak idrar kaçırma
 • Herhangi bir kanser hastalığı veya kitleye bağlı olarak idrar yollarının tıkanması
 • Nörolojik hastalıklar
 • Kadınlarda rahim dokusunun çıkarılmasına bağlı olarak mesane destekleyici kasların zarar görmesi
 • Erkeklerde bulunan prostat bezinin aşırı büyümesi
 • Erkeklerde bulunan prostat bezinde kanser oluşması
 • İlerleyen yaş
 • Menopoz
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Kabızlık esnasında kişinin kendini çok sıkması nedeniyle mesanedeki kasların kasılmasında ve gevşemesindeki değişiklikler
 • Ağır eşya kaldırma
 • Hapşırma ve gülme
 • Öksürük gibi nedenlerle idrar kaçırma görülebilmektedir.

 

İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıldır ?

 

İdrar kaçırma probleminin tedavi edilebilmesi için altta yatan nedenlerin bulunması ve bu durumu neyin tetiklediğinin bulunması gerekmektedir. Bunun için de üroloji hastaneleri doktorları tarafından fiziki muayene, idrar tahlilleri, pelvik bölgesinin radyolojik görüntülenmesi ve ürodinamik testler gibi testler ile tanı konulur.

 

İdrar inkontinansı tedavi edilirken hastanın yaş aralığı ve idrar kaçırmanın şiddeti gibi faktörlerin değerlendirilmesi ve buna göre tedavi planlarının yapılması gerekmektedir.

 

Hastalara verilen ilk tedavi yöntemi kegel egzersizleridir. Kegel egzersizlerini düzenli ve uygun bir şekilde yerine getiren kişiler mesane kaslarını kontrol eder ve idrar kaçırma problemi sona erer. Kegel egzersizlerini yapan kişilerin bu egzersizin yanı sıra ağır egzersizler, aşırı kilo, uykusuzluk ve aşırı su tüketme gibi risk faktörlerinden uzak durması gerekmektedir.

 

İdrar kaçırma tedavisinde inkontinansı ortadan kaldırmak amacıyla çeşitli ilaçlar ürologlar tarafından önerilmektedir. İlaç tedavisi olarak ilk başvurulan yöntem antikolinerjiklerdir. Antikolinerjikler mesaneyi kontrol altına alan ve idrar kaçırmayı sona erdiren ilaçlardır. Bunun yanı sıra kadınlarda krem içerisinde yer alan östrojen hormonları ve trisiklik antideprasanlar da kullanılmaktadır.

 

İdrar kaçıran kişiler için uygulanan bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra çeşitli araç gereçler de kullanılmaktadır. Bu araç gereçler bir tedavi yöntemi değil kişilerin idrar kaçırmadan dolayı yaşadıkları utancın azaltılması için kullanılmaktadır. Erkekler ve kadınlar bu amaçla idrar kaçırma pedleri ve külotlar kullanabilmektedir

Check Also

9-12 Ay Bebek Menüsü

Artık bebeğiniz pek çok şeyi deneyimledi. Yavaş yavaş akşam öğününe başlıyoruz. Bu aydan sonra artık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir