Cumartesi günü Yaptığım EmzirmeSemineri

 

 

 

 

 

 

 

Bu cumartesi günü Marga da Emzirme seminerim oldu.Bu seminer de yeni anne adayları değil, emzirme sorunu yaşayan anneler vardı.Çoğunun sıkıntısı Emzirme pozisyonu ve Acaba doğru yapıyor muyum?

Önce genel bir Emzirme anlattım .Bebeğiniz var ve emzirmeye başlasanız bile Emzirmenin yapısını bilmediğinizde ileride yaşayacağınız sorunların nedenlerini anlaşılamıyor. Sonrasında annelerin tek tek nasıl emzirdiklerini kontrol ettim.Esasında çoğunda sorun yoktu. Ama stres maalesef büyük sıkıntı.Bunu öğrendi anneler. Oksitosin denilen hormonun ne kadar etkili olduğunu ve bu nedenle sütün bebeklerine ulaşamadıklarını öğrendiler.Onları rahatlatacak bir-iki nefse egzersizi gösterdi,Sevgili Çiğdem..Benim çok işime yarayan bu nefes egzersizlerinin annelerinde çok işine yarayacağını düşünüyorum.
Sonrasına pompalamadan bahsettim. Çalışan anneler için ve bence her emziren anne için çok önemli olduğunu konuştuk. Sonra ise Lansinoh’un gönderdiği pompaları çalıştırdık. Manuel pompayı denedik. Gerçekten güzel pompalar olduğuna annelerle karar verdik:))
Emzirirken sütümüzün bebeğe daha rahat ulaşması ya da sağarken sütün daha rahat gelmesi için sıcak uygulama , eğer sütünüzü sağdınız ve biraz göğüslerinizin toparlanıp,rahatlaması için de soğuk uygulamanın öneminden bahsettik. Bu uygulamalar için havluyu hafif ısıtmak ve buzlu su ile yıkayarak soğutabileceğimizi ama daha pratik olsun ve ben rahat rahat uygulayayım diyenler için de Lansinoh’un annelerle paylaşmam için gönderdiği Therapearl 3in1 Breast Treapy ile uygulama yaptık.Gerçekten çok pratik.

Bunların dışında Emzirme döneminde neler kullanılıyor? Emzik ve biberon seçimi gibi konuları da konuştuk.

Benim şanslı haftamdı, bol bol bebek sevebildim..

Sizin de emzirme ile ilgili sıkıntılarınız varsa bana e-mail atabilir( ertugrul.esra@gmail.com), isterseniz 16 Şubatta olacak Emzirme Seminerime ister hamileyken isterseniz bebeğinizle yeni anne olmuşken gelebilrsiniz.

Herkese selamlar:))

 

Check Also

EMZİRME DANIŞMANLIĞIM…

Anne sütü ve Emzirme ile ilgili oturumlar yapmaya başlayalı,kursuma katılan annelerimizin yanısıra email ve telefon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir