GEZENTİ ANNE ÖZLEM’İN EMZİRME HİKAYESİ

DSC05339                                DSC05141

 

 

38 Yaşındayım.2008 doğumlu bir kız bir oğlan ikizlerin annesiyim. Bebeklerim olmadan önce de doğal ve sağlıklı beslenme eğilimde olan biriydim. İkizlerim olduktan sonra bu alışkanlığım katlanarak devam etti. Bir bebeğin en doğru beslenme yönteminin anne sütü olduğu artık şüphe götürmeyen bir gerçek. Ben de bu sebeple doğdukları günden itibaren emzirmeye, doymalarını sağlayacak kadar sütümü artırmaya hep gayret ettim.

 

İkizlerim hamileliğinin 38. Haftasında sezeryan ile de 2.5 kilo civarında dünyaya geldiler. İlk gün zorlansalar da, zamanla ikisi de emmeyi öğrendiler.  İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslendiler. Ek gıdalar geçtikten sonra 13.5 aylık olana kadar emmeye devam ettiler. 8 aylıklarken iş hayatına geri döndüğüm için zamanla sütüm azaldı. Genel olarak bire bir emzirme pozisyonunun anne çocuk yakınlığını daha iyi sağlayabildiğimi düşündüğüm için tek tek emzirmeyi tercih ettim. Geceleri ise bol sütüm olması için dinlenmem gerektiğinden ikisini hep bir arada emzirdim. Gece biri acıktığı için uyandığında onu tek göğsüme yerleştirir, eşim de diğerini uyandırıp öbür göğsüme yerleştirirdi. İkisini tek seferde emzirerek daha çok uyuyabilmem mümkün oluyordu.

 

Uyku, iyi beslenme ve huzur sütün miktarını ve kalitesini arttıran en önemli 3 unsur bence.  Emzirdiğim sürece uykumu almaya hep dikkat ettim. Alamadığım gecelerdeki uyku eksikliğimi gündüz çocuklar uyurken tamamlamaya gayret ettim.

 

Yine bu aylar boyunca en önemli görevimin çocuklarımı emzirmek olduğunun bilincinde yediklerime hep çok dikkat ettim. Genel mantığım ben ne yersem çocuklarıma sütüm vasıtası ile onu iletirim idi. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmeye hep gayret ettim. Doğumdan sonra hamilelikte almış olduğum kiloların tamamına yakınını vermiş olmama rağmen emzirdiğim süre zarfında 7 kilo aldım. Aldığım kiloları veriyim diye yediklerimi azalttığımda sütümün de azaldığını fark edip geri adım attım. ‘Varsın kilo aliyim, şu an önemli olan onların beslenmesi, ben nasıl olsa emzirme bittikten sonra veririm’ diye kendimi telkin ettim, gerçekten de emzirme bittikten sonra zamanla fazla kilolarımı verdim.

 

Stres sütü azaltan bir etken. Annemle ya da bakıcılarla bir problem yaşayıp üzüldüğümde sütümün hemen azaldığını fark ettim. Stresten, üzüntüden elimden geldiğince uzak durmaya çalıştım ama en az başarılı olduğum kısım buydu sanırım:(

 

Çocuklarımı anne sütü ile emzirdiğim sürece hastalıklardan hep korundular. Bu koruyucu etki ilerleyen yıllarda da hep devam etti.  Kızım şu ana kadar hiç antibiyotik kullanmadı. Oğlum ise Otit sebebi ile 6 yıl boyunca sadece iki kez kullanmak durumda kaldı. Bunda genetik faktörlerin yanı sıra nne sütü ile beslenmiş olmalarının ve sonra ki yıllarda da onları elimden geldiğince doğal gıdalarla beslemeye çabalamamın etkili olduğunu düşünüyorum.Tüm anneleri bu konuda çaba göstermeye davet ediyorum…

 

Check Also

Onkim ile Bebeğe Hazırlanıyoruz!

  Onkim ile Bebeğe Hazırlanıyoruz! Keyifli ve heyecanlı bir dönemin başındayken merak ettiğiniz ve belki …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.