Hamilelikte 11 Erken Belirti

 

Hamilelikte 11 Erken Belirti


5BBCTNMhamile222

1-Adet gecikmesi

Hamileliğin en önemli habercisi adet gecikmesi olsa da bazı erken belirtiler adet gecikmesinden önce bile hamileliğe işaret edebilir. Unutulmaması gereken bu belirtilerin kadından kadına hatta hamilelikten hamileliğe değişiklik gösterdiğidir.

Beklenilen adet kanaması beklenilen tarihte gelmediği zaman gebelikten şüphelene bilinir. Ancak her adet gecikmesi gebelik olduğu anlamını taşımaz. Kullanılan ilaçlar, iklim değişiklikleri, hormonal hastalıklar ve stres de adet gecikmesine neden olabilir.

Hamile olup olmadığınızı anlamanın en kesin yolu elbette hamilelik testi yaptırmaktır.  Erken belirtiler, özellikle adet gecikmesi ile birlikte, test yaptırmanız için size ipucu verebilir.

2-Yorgunluk

Hamilelik öncesine kıyasla çoğu kadın kendini daha yorgun hisseder. Bu, bir hamilelik hormonu olan Progesteron’un yükselmesi nedeninden kaynaklanır.

Gebe kaldığınızda vücudunuzun iş yükü artar; metabolizmanız, hem sizi hem de bebeğinizin gelişimini destekleyebilmek için hızlanır. Dolayısıyla kendinizi normalde daha halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz.

Ayrıca gebelik döneminde progesteron adı verilen hormon daha fazla salgılanır ve bu hormon yatıştırıcı etkisi nedeniyle yorgunluğu artırır. Bu nedenle halsizlik, yorgunluk ve normalden fazla uyuma ihtiyacı gebeliğin en yaygın erken belirtileri arasındadır.

Sabah yataktan çıkamama, akşam erkenden uyuma, Gün içinde sürekli ve aşırı yorulma gibi belirtiler erken gebelik belirtileri arasındadır. İklime bağlı değişikliklerde ve Depresyon da da bu belirti görülebilir. Eğer hamile olduğunuzdan eminseniz, yorgunluk belirtilerini dikkate alıp bol bol dinlenmeniz gereklidir.

Gebelik kaynaklı olmayan bitkinlik stresten, fiziksel yorgunluktan, depresyondan veya herhangi bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Örneğin; Kan şekeri ve tansiyon düşüklüğü veya kan üretiminin artması da aynı hissi verebilir. Eğer yorgunluğunuz gebelikten kaynaklanıyorsa  üstüne basa basa sizlere tavsiyemiz bol bol dinlenin ve protein ağırlıklı besinler tüketin.

3-Göğüslerde Ağrı ve Büyüme, Hassasiyet

Gebelik belirtileri  içinde ilk görülendir. Bazen daha adet günü geçmeden şikayete sebep olabilmektedir. Şişkinlik, gerginlik ve ağrı görülebilir. Bu bulgular adet öncesi gerginlik sendromunda da ortaya çıkabilecek belirtilerdir. Özellikle gebeliğin erken dönemlerinde görülür. Meme uçlarında koyulaşmanın yanı sıra, göbek çevresi, koltuk altı gibi bölgelerde deri renginde koyulaşma, yüzde lekelerin oluşması.

4- Mide bulantısı, yanması

Bu sorunun nedeni uterisin şişmeye başlayıp mideye baskı yapmasıdır. Aynı zamanda vücudunuzda artan hormon seviyeleri de hazmı yavaşlatabilir. Bu aşamada doktor gözetiminde ek vitaminler almanız gelişmekte olan bebeğiniz için faydalı olabilmektedir. Kısa aralıklara sıklıkla yiyecek yemeniz de bu problemlerin azalmasına katkıda bulunabilir. Bunun yanı sıra; midenizi fazla doldurmamaya özen göstermek, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak, yemekten sonra en az bir saat uzanmamak ve yatar konumdayken başınızı ve göğüs kafesinizi mide seviyesinden yukarıda tutmak için ek yastık kullanmaktır.

5- İştahsızlık, Aşerme

Gebelikte iştahın artması genel olarak anne adayının yaşadığı bir diğer erken belirtidir. Sürekli aç olduğunuzu hissedebilir veya bazı yiyecekleri aşerede bilirsiniz. Misalen mevsiminde olmayan bir meyve veya sebzeyi çok canınız çekebilir. Bazı hamileler ise tam tersi bir durum yaşayabilir; önceden sevdiğiniz

yiyeceklerden tiksinmeye veya iğrenmeye başlayabilirsiniz.

6- Sık idrar çıkma

Mesanede duyarlılık artışı hamileliğin ilk başlangıcında büyüyen uterus mesaneye baskı yapar duyarlılığı arttırır. Sık idrara çıkılır. Bu belirti gebeliğin 2. trimester döneminde  azalır. 3. trimester zamanı fetal baş pelvise inince yeniden başlar.

7- Baş dönmesi 

Hamileliğin ilk haftalarında anne adaylarında baş dönmesine çok sık rastlansa da yapılan araştırmaların sonucunda birçok kadın bu belirtiyi hiç yaşamadan hamilelik geçiriyor. Hamilelikte baş dönmesi yaşanmasının sebebi, rahmin yaptığı baskı sonucu yeterli miktarda kan pompalamamasından kaynaklıdır.

8-Ruh halindeki dalgalanmalar

Gebelikte vücudunuzda oluşan hormonal değişimler ruh halinizde ani değişikliklere yol açabilir. Daha kolay sinirlendiğinizi veya daha stresli olduğunuzu hissedebilirsiniz. Bir an çok gülerken hemen ardından ağlamak isteyebilirsiniz. Duygusal dalgalanmalar da oldukça yaygın görülen hamilelik işaretleridir.

9- Kanama

Gebeliğin herhangi bir sürecinde yaşanan vajinal kanama dikkat edilmesi gereken bir husustur. Hamileliğin 4 – 6. haftasında lekelenme ise beklenen bir belirtidir. Lekelenme (çok hafif kanama, reglin son günündeki gibi) yumurtanın yerleşmesi , cinsel birliktelik, düşük, dış gebelik ya da enfeksiyon sebebiyle yaşanabilir. Lekelenmenin birçok farklı sebebi olmasından dolayı lekelenme yaşadığınızda doktorunuza danışın. Hamileliğin 6. – 10.haftasında vajinal kanama yaşamanız durumunda doktorunuz ile irtibata geçmeniz tavsiye edilir. Doktorunuz fizik muayene, ultrason ve kan testi ile kanamanın neden gerçekleştiğini değerlendirecektir.

Lekelenme genelde normal bir belirti olup endişe verici bir durum değildir fakat sonradan üzülmektense, öncesinde doktorunuzla irtibata geçmeniz iyi olacaktır. Hamile kadınların birçoğu 6. haftada kanama ya da lekelenme yaşar. Bunlardan yarısı sonrasında düşük yaşar. Eğer ultrasonda bebeğinizin kalbi normal atıyorsa, gebeliğiniz muhtemelen sağlıklı bir şekilde devam ediyor anlamına gelir. Eğer kanamanız şiddetliyse ve herhangi bir ağrı şikayetiniz varsa fakat doktorunuza ulaşamadıysanız direkt Acil Servis’e gidin.

10- Kasık ağrısı, Sertleşme

Gebelik sürecinde gebe kadınlarda sık sık görülen şikayet kasık ağrıları, hamileliğin ilk haftasında başlayan ve doğuma kadar hiç bitmeyen bu şikayet bazen göz ardı edilebilecek bazen ise mutlaka takip edilmesi şart olan bir durumdur.

Gebe kalmak isteyen kadınlar hamile olup olmadığını hamileliğin ilk belirtilerinden olan kasık, bel ve karın ağrılarından anlayabilirler. Yani daha Hamileliğin en başında meydana gelen bu ağrılar normaldir. Genelde hamile kadında da görülebilir. Gebeliğin ilk haftalarında hissedilen bu ağrılar, fetusun rahme yerleşmesi sırasında kadının vücudunda meydana gelen bu değişikliğe adapte olma sürecidir. Bu süreçte rahmin büyümesiyle rahmi tutan bağ dokular genişleyip uzamaktadır. Gebeliğin başındaki bu tür hafif kasılma ve kramp, şişme gibi ağrılar normaldir. Rahim büyüyen fetusa adapte olmak için kendini yeniliyordur.

11-  Vaginal akıntıda değişiklik

Gebelikte vücudunuzda östrojen salgısı önemli ölçüde artar. Bu nedenle daha önceden hiç akıntı şikayetiniz olmasa bile gebelikte koyu kıvamlı ve açık renkli vajinal akıntı ortaya çıkabilir.

Hamilelikte en önemli belirtiler arasında vajinal akıntı ilk sıralardadır.. Bu dönemde yumurtalıkların daha aktif olarak çalışması ve bebeğin rahimde her geçen gün büyümesine bağlı olarak vajinal akıntılar olacaktır. Fakat gebelikte akıntı rengi ve kokusu olası mantar enfeksiyonlarına da işaret verebilir. Gebelik esnasında oluşan akıntı rengi şeffaf ve kokusuz olmalıdır. Kaşıntı veya rahatsız bir kokuyla beraber oluşan akıntılar için mutlaka kadın doğum doktoruna belirtilmeli ve hekim tarafından önerilen ilaçları kullanmalıdır.

Check Also

Onkim ile Bebeğe Hazırlanıyoruz!

  Onkim ile Bebeğe Hazırlanıyoruz! Keyifli ve heyecanlı bir dönemin başındayken merak ettiğiniz ve belki …

106 Yorumlar

  • Selam benim adetime 4 gün var adet sancısı gibi yaşıyorum sırt ağrım var ve kasıklarda ara ara sancı oluyor batma gibi son iki üç günde beyaz yoğun akıntı var ve bugun de pembemsi geldi akıntım normalde ben sabahları çok zor uyanıyorum son 10 gündür 6 7 de gözüm açılıyor gpn içinde hep uyukluyorum bundan 4 ay önce düşük yaptım dış gebelik daha doğrusu yine böyleydim acaba hamile kalmış olabilir miyim benim durumumda olan varmı arkadaşlar şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba benim adetim 13 gün geçti ve kasığımda ağrı var ağzımın tadı da değişik ve midem bulanıyor neden gebelik testi yaptım idrardan azonce bir çizgi çıktı neden hamile degilmiyim ben

 1. Mrblar adetimden 3 gün önce test yaptım 2. Çizgi silik çıktı .bnm 1 haftadır kasiklarimda hafif ağrı var sizce hamilemiyim ?? Cvblarsaniz sevinirim Teşekkürler

  • Esra Ertuğrul

   Meryem hanım ihtimal yüksek ama tekrar testi mutlaka yaptırın.
   sevgiler

  • Esra Ertuğrul

   Meryem hanım testi 2 gün sonra tekrar yapın.Hatta kanda gebelik testi yaptırabilirseniz net sonucu alabilirsiniz.
   sevgiler

   • Adetim 9gundur geçikti vajinal akıntıyla açık rengi kahve rengi geliyor ara ara süt kesiği gbi beyaz akıntı geldi tes yaptım 3kere c nekatif çıktı sizce kanda çıkarmı test yaptım çıkmadı kanda da çıkmaz diye düşünüyorum sizce ne yapmalıyim varmıdır hamilelik ağrım yokader döneminin başında ağrılar adet günün sonunda bitti adet olmadım hayla hamilelik belirtisi midir ilk gebeliğim ne yapmalıyim

  • Evet yinede kan testi yaptir

  • 2 gün adetim gecikdi ve akıntım Cok gelmekte herhangi bir agrım yok iştahsızlık ve baş agrısı Cok fazla var

   • Sevdanur harman

    Hocam bir haftadır adetim gecikti eskisi gibi karnımın altında ağrı yok hafif bi ağrı şiddetli değil akıntımda NORMAL lekelenme yok hamile olabşlirmiyim sizce

  • Bence hamilesin çünkü bnde de bu durum oldu

 2. Meraba benim sorum goguslerimde agri sisme hissi ve meme ucunun kenerlari siyahlasma oldu bir haftadir uyku halsizlik tam hsmile olduma sevinirken pembesi kanamam hafif sabah ve yikildim acaba hamileykende olurmu

  • Esra Ertuğrul

   Ayfer hanım hamileliğin ilk dönemlerinde uyku, halsizlık, göğüslerde hassasiyet olması çok normal. kanama olması istenmez ama bazı gebelerde kanama ara ara olabiliyor. Mutlaka bu durumu siz takip eden kadın doğum hekiminizle paylaşın. Ultrason ile sizi muayene ederek durumunuz hakkında bilgi verebilir.kendinizi yormadan, dinlenin.

   sevgiler

 3. Merhabalar ben erkek arkadaşımla ilişkiye girdim ilişkiden 2 gün sonra idrarımda yanma hafif kan ve sürekli idrara çıkma isteği oluşuyor. Biraz zorladığımız için sistitten de korkuyoruz fikriniz nedir aydınlatırsanız seviniriz.. Gebelik belirtileri bu kadar erken oluşmaz sanırım tecrübesiz olduğumuz içim biraz korkuyoruz..

  • Esra Ertuğrul

   Merhabalar,
   Dediğiniz gibi gebelik belirtileri bu kadar erken görülmez. Sistit olma ihtimaliniz çok yüksek . Doktora gidip, tedaviye hemen başlamalısınız.
   geçmiş olsun

 4. Mrb benim 6gundur bir gecikmem var ama test yapdim tek çizgi gosterdi bunun sebebi ne ola bilir onceden tesekkurler

  • Esra Ertuğrul

   Merhabalar,
   bazı aylarda adette gecikmeler olabilir.stres, hava değişikliği gibi çeşitli faktörler etkili olabilir.
   sevgiler

  • Merhaba adetim 6 gün gecikti kasık ağrım, mide bulantım ve halsizliğim var. Adetim gecikince 2. gün test yaptım tek çizgi çıktı. ( Erken gebelik testi değildi. ) Erken oluşmaya çalışan bir gebeliğim olabilir mi? Bu arada şubat ayında düşük yaptığım için kürtaj oldum. Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

 5. 3 aydır evliyim bir haftadır kasıklarımda ağrı göğüslerimde şişlik ve dokunduğumda acıma var belim sırtım felanda ağrıyor acaba hamilemiyim 🙂 ???

  • Esra Ertuğrul

   Sevgi hanım merhabalar,bunlar gebelik veya adet öncesi belirtiler olabilir Kanda gebelik testi yaptırarark net sonucu görebilirsiniz
   sevgiler

 6. Merhaba bundan 3 ay önce boş gebelik nedeniyle kürtaj oldum bu ay korunmayı bıraktım tekrar çocuk istiyorum ve yumurtlama gününden 1 gün önce eşimle ilişkiye girdim hamile olma ihtimalim sizce nedir vede birdaha aynı şekilde boş gebelik yaşarmıyım aynı şeyleri yaşamaktan çok korkuyorum gerçekten çok yıpratıcı bir süreçti cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Esra Ertuğrul

   Zeynep hanım kadınların ilk gebeliklerinin %30 düşükle sonuçlanabiliyor. buna doğal eliminasyon diyoruz. Doğal bir süreç yani. biliyorum gerçekten çok yıpratıcı. bende oğlumdan önce 2 düşük yaşadım. bir daha bu şekilde birşeyle karşılaşıp-karşılaşmayacağınız hakkında birşey söylemem inanın çok zor. Umarım sağlıkla bebeğinizi kucağınzaalırsınız.
   Bol şanslar

   sevgiler

  • Mrb 2 gundur halsizim surekli uyumak istiyorun aksam erken uyuyorum ve canim hic bir sekilde aya kalkmak istemiyor hamilelik belirtisimi acaba

 7. Mrb lütfen cevap verin 7 yıllık Evliyim polikistik over var yıllardır… adetim düzensiz son iki yıldır. Son üç adetim düzenli geldi ve şu son 1,5 aydır adet görmedim son bi haftadır kasıklarımda ağrı oluo ara sıra ani mide bulantısı geldi şiddetli bir iki kere , şimdi de iki gündür sürekli olarak bulantım var hafif şekilde ayrıca sol kasıkta damar atması gibi bişey hissediyorum ve bugun çok fazla alttan üstten gaz şikayetim var hamile olma ihtimalim varmı acaba çok istiyorum?

  • Esra Ertuğrul

   Sinem hanım hamile olup-olmadığınızı anlamak için kanda gebelik testi yaptırın. Bu belirtiler gebelik belirtileri olduğu gibi adet öncesinde de olabiliyor.
   Umarım istediğiniz sonucu alır, sağlıkla bebeğinizi kucağınıza alırsınız..

   sevgilerimle

   • Merhaba bn hgs filmi çektirdi adet ten hem sonra 5 ekim sonra 25 ekim adet oldum film sonrasi 25 elimden sonra olmadım bugün 35 gün oldu ve bn kan testi yaptırdım 31 gününde negatif çıktı şimdi bn hamile muyum anlayamadım vajina akinti çoğaldı adet Ongun once sinde başladı

   • Merhaba yaklaşık 3 ay önce karnımda bebeğim öldü ve kürtaj oldum bu iki ay düzensiz adet oldum ve bu ay adetime 5 gün var ara ara baş dönmesi ve bulanti birde așerme var hamile olabilir miyim goslerimde de acı hissi var adet olacakmışım gibi değil ama sinir stres de var

 8. Merhaba ben 1 bucuk yillik evliyim. 5 ay önce bebek istedik ama polikistik overim oldugunu ögrendim tedavi gördüm ve 3 ayin sonunda gectini ögrendim daha sonra rahimde yara oldugunu ögrendm ve onu yaktirdim.ilaclarim bitti ve yine bebek istiyoruz 15 gundur folbiol kullaniyorum esimle 3-4 kez iliskiye girdik. Suan aşırı derece baş agrısı ve dönmesi var. Mide bulantisi halsizlik var. Acaba hamile olabilir miyim adetime 4 gün var

 9. Mrb adet gunum 4 gum gecti sık sık idrara cikiyorum ve vajinadan akinti geliyo ama onun yani sira idrarimi yalarken cok kotu yanma oluyor acaba hamilelik belirtisimidir

 10. Mrb adet gunum 4 gum gecti sık sık idrara cikiyorum ve vajinadan akinti geliyo ama onun yani sira idrarimi yalarken cok kotu yanma oluyor hamilelik belirtisimidir acaba

  • Esra Ertuğrul

   DErya hanım bu hamilelik belirtisinden çok idrar yolu enfeksiyonuna benziyor. Mutlaka dr gidip, kontrol olun
   sevgiler

   • Esma Doğan Çelik

    Merhaba . Ben de iki aydır bebek bekliyorum bende daha önceki hamileligimde mide bulantısı ve göğüs ağrıları yoktu . Ama bu sefer hem göğüslerimde şişlik ve ağrı hemde kasiklarda ara sıra bi ağrı oluyor . Belim de sürekli ağrıyor ve halsizlik de var adetime daha beş gün var . Şimdiden hamile olduğum anlaşılır mi . Diğer ayda böyle olmuştu adetim beş gün geçti ve adet oldum sonra. Bebis istiyoruz artık

   • Merhaba, adetime 6 gün var,kendimi hamile gibi hissediyorum, karnimda sürekli şişkinlik ara ara bel agrisi ve meme etrafinda kabarciklar oluştu ve memeler de de hafif agri var.bulantim ve yok akintim oluyor ara ara..hamile olabilir miyim lütfen cvp verin

 11. Mrba 15 gundur adetten ciktim kasıklarımda agrı var basım cok agrıyor midem cok bunalıyor aşırı halsizlik yorgunluk var acaba hamilemiyim??:-) 🙂

  • Esra Ertuğrul

   merhabalar,
   BU zamanda yumurtlama döneminiz olabilir. Yumurtalama döneminde de ayn belirtileri yaşayabilirsiniz. Bu dönemde eğer hamile kalmak istemezseniz mutlaka korunmaya çalışın. En doğurgan olduğunuz dönemdir.

   • Merhabalar hocam reglim dortgun gecikti sırt ve bel ağrım adetim vaktine gelmeden ongun oncesinden ağrım başladı daha sonrasında adetime birgün kala sadece pembemsi leke şeklinde kanamam geldi dedim hastalancam galiba goguslerimde şişkinlik var bugün belimde ağrım azaldı acaba hamilemiyim

 12. Merhaba 2 aylik evliyim adetim e 4 gün var surekli uyuyorum halsizlik de var ama hastalığıma yakın kasik agrim çok olurdu şimdi ise yok karnım da sislik var çok fazla su tuketiyorum içim yaniyor sanki doğal olarak cok tuvalete gidiyorum sizce hamileliğim ?

 13. Merhaba benim kasiklarim da belimde agri göğüs ucu acıma bazen çok uyku ama bazende gece hiç uyuyammyorum. Adetime 10 gün varken başka hastalık sebebi ile BTA hcg bakıldı negatif çokmu erken bakıldı. Ama 10 gün önce değeri yüksek çıkanları biliyorum.ve bugün adet olmam lazım olmadım. Bazen iç bulantı var detarjan kokusu falan çok algiliyorum.lütfen cvp

 14. 1 haftadır karnımda sislik var koyu beyaz akıntım geliyor onceden de gelirdi ama beyaz deildi. Goguslerimde hic binsekilde agri yok ama supheleniyorum yardikcu olur musunuz ?

 15. Mrb ben 3 aylik evlıym ve bu bir haftadir karnimin altinda kramplar var ve şiddtli oluyo bazen sizce sebebi ne olabilir şimdidn tesekkur edrm

 16. Merhaba ben bu ay adetimden hemen sonra 3 gun pespese dogum kontrol hapi kullandim sonra bi daha kullanmadim bu ay gebe kalma ihtimalim var midir?eger gebe kalirsam Ictigim 3 hapin etkisi olur mu bebek uzerinde sakatlik filan olur mu bebekte ?tesekkurler..

 17. Merhabalar benim adetim 9 gun gecikti. Adetim duzensizdir genelde. hic bi hamilelik belirtimde yok. Testte yaptim negatif . Fakat kan testi henuz yaptirmadim. sadece kasiklarimda adet oncesi gibi biraz sislik war. Onun harici hersey normal. Stresten dolayi falanda gecikmis olabilir. Ama kist olma ihtimalide varmidir sizce? Cevaplarsaniz sevinirim

 18. Ben 4 aydır evliyim ve eşimle Bebek çok istiyoruz 4 aydır hiç korunmadık doktora gittim folik asit verdi ve simdi adetim 2 gun gecikiyor cok heyecanlıyım belirter ise göğüslerim yaklaşık on gün önce sertleşme ve Ağrı var fazlasıyla elimi süremiyorum kasıklarımda ara ara Ağrı var idrara ise her zamankinden daha fazla gidiyorum belimde ara ara Ağrı var sanki adet olacakmışım gibi belirtileri karnımda ise ara ara sancı sizce hamilemiyim pazartesi tekrar gidecem insallah hayirsiyla pozitif cikar sonuç rabbim tüm isteyenlere versin hayırlısını sağlıklısını dualarımız kabul olur insallah amın…

 19. Yorumunuzu merakla bekliyorum lutfen mesajımı okurmusunuz….

 20. Bu belirtilerden her kadında genelde görülenleri hangisidir. Cevaplarsanız memnun olurum

 21. Merhabalar. Geçen ay erkek arkadasimla bir iliski yaşadık ve ayin 25 nde adet olmam gerekirken olmadım ve ayrıca aşırı derecede bel agrilarim var fakat akıntı geliyor sarı renkte ve kokulu. Sizce hamile olmam ihtimali ne kadar? Veya bu başka birşey mi?

 22. Merhaba. 40 günde bir adet oluyorum. Son adet tarihim 27 şubat. 23 mart yumurtlama dönemimdi. 29 martta bhgc yaptırdım 0.18 çıktı yani gebelik yok fakat reglime 6 gün var erken yapmış olabilir miyim yoksa kanda çıkmadıysa gebelik yokmudur kesin olarak ?

 23. Belirti olarak da adet öncesi belirtiler ile tamamen aynı. Kasık ağrısı göğüslerde dolgunluk baş ağrısı halsizlik. Bunlar her adet öncesi yaşadığım sendromlar Kafam çok karışık test için erken miydi acaba..

 24. Merabalar ben iki ay önce kist tedavisi için tarlusal kullanmistim doktor nisanda gittiğimde kistin bittiğini ve bebek olmasında problem çıkmayacağını söyledi. Nisanın 4 6 ilişkiye girdik. Normalde iki aydır duzenli 11.de oluyordum. Nisanın 10.da 2 gun kanamam olmuştu umudum kalmamıştı. Kocamda nisanda gitmişti zaten. Bu ayda olmadım mayis 11 olmam gerekiyordu gebelik belirtilerin hepsi var. Suan 9 gunum gecio

 25. Bende 5 tanesi var
  Bunlar :
  – Goguste hassasiyet
  -Yorgunluk uyuma hissi
  – Bulantı
  – Sık idrara cikma
  – kanama

 26. Merhaba lar aşılanma oldum 14 gün kan testi yaptım beta HCG 6.71 çıktı sizce bu iyi sonuç mu

  • Esra Ertuğrul

   Sümeyye hanım ben ancak cevapşlayabildim. Sizin sonucunuz netleşmiştir. Umarım istediğinixz sonuca ulaşmışsınızdır.
   sevgiler

   • Hocam benim adetimin üzerinden 4 gün geçti karnım belim ağırıyor adet olmadım garip bir akıntım var ara ara sanki adet olacakmşm gibi oluyor ve yanma var hocam. 24 nisanda adet oldum 6 gün sürdü 15 mayısta nişanlım ile sürtünme yaşadık ama üzerime boşalmadğna eminim yüzeysel bir sürtünme oldu ama korkuyorum test yaptım evde tek çizgi oldu

 27. adet başından 9.gün eşimle birlikte olduk.5 gün sonra tansiyon düşmesi şiddetli baş ağrım oldu.idrar yaparken yanmayla birlikte kasık ve karın ağrımda var. adetime 10 gün var .şüphelendiğim için ilaçta kullanamıyorum . test te sonuç vermeyeceği için kararsızım napsam bilemiyorum.bugün adetimden beri 18.gün ne zmn test yapayım

 28. Ben bebek düşünmüyorum ama ben temuz ayın 23 de adedet olamaya başladım ama bu tam anlamıyla bir adedet değildi şuanda hala leke geliyor ve kasiklarim da şiddetli bir şekilde ağrı bana cevap verebilirseniz sevinirim

  • Hacer hanım gebeliğin ilk belitrtileri ile adet öncesi hissettiklerimiz ayn olabiliyor. Kanda gebelik testi ile net sonucu öğrenebilirsiniz.
   Sevgiler

 29. Merhaba,
  17 aylık bir oğlum var ve doğumdan beri aktif emziriyorum. 5 aylıkken işe geri döndüm ve o zamandan beri de aktif sağıyorum işteyken. Adetlerim hamilelik öncesinde ve doğumdan sonra başladığından beri hep düzenli idi. Akıntım olmazdı, son aylarda rahatsız etmeyecek şekilde olmaya başladı. Son adetim 8 gün gecikti. Göğüs uçlarım 1-2 haftadır aşırı hassas, oğlum ağzına alırken ve emerken çok acıyor. Şunu da belirteyim, 1 yaşından sonra memeye daha da düşleşti, evde heran emmek istiyor ve geceleri de hala uykusunda aranıyor, emmek istiyor. Tam bir memekolik oldu. Tüm bunlar neden olabilir (aklıma hormonlarımın değiştiği geliyor) , benim ve çocuğum için en uygun davranış ne olur?
  Değerli yorum ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar,
   son dönemde akıntınız ve diğer işaretlere gebeliği de işarte. En kolay kolay yolu gebelik testi yaptırın. Bazen gebelik ilk döneminde ve adet olduğunuz ilk günlerde anne sütünün tadında değişiklik olabiliyor. ve bu nedenel bebekler emmekten uzaklaşabiliyor.
   Gebelik testi veya kadın doğumcuya gitmenizi tavsiye ederim

 30. Esra hnm ben 3gun bitib 4.guna geçiyorum aşılama oldum bel ağrığım var çok az kaslarımda ağrı var sadece bu kadar şimdilik normalde kaç gun sonra göğüs ağrığı başliyo yoksa hamile kalmadımmı

 31. bilgiler çok yararlı verdiğiniz özen için çok teşekkürler .

 32. özgür arslan

  Merhaba en son 24 temmuzda adet oldum adetim birkaç gün gecikmesiyle düğün günüme denk gelmesin diye 29 ağustostan itibaren primolut kullanmaya başladım 6 gün boyunca günde 3 kere kullandım 4 eylülde bıraktım göğüslerimde aşırı şişlik kasıklarımda ve belimde agrı var ve ilişki sonrası kanamam oluyor hafif acaba hamile miyim

 33. Benim adetimin son günleri fakat bel ve kasıklarımda bacağıma kadar vuran bir ağrı başladı. Adetimin öncesinde de hala da baş dönmeleri ve miğde bulantılarım var. Hemile olabilir miyim ya da hamile iken adet görme ihtimali olur mu

 34. Merhaba benim kaşık ağrım mide bulantım var bide göğsümde ağrı baş dönmesiyle ağrı var….reglmede 10 gun var daha acaba hamilemiyim

 35. Merhaba 10 gündür reglim gecikti. Bende şuan hiç mide bulantısı yok ama akıntım sarı renk almaya başladı ve idrarım da sabah erkenden sarı ama akşama doğru daha parlak ve açık bir renk alıyor. Gaz sıkışması çok var. Göğüslerimde biraz sisme ve ağrı var. Test yaptım negatif çıktı. Sizce hamile olabilir miyim? Cvb bekliyorum

 36. Merhaba 10 gündür reglim gecikti. Bende şuan hiç mide bulantısı yok ama akıntım sarı renk almaya başladı ve idrarım da sabah erkenden sarı ama akşama doğru daha parlak ve açık bir renk alıyor. Gaz sıkışması çok var. Göğüslerimde biraz sisme ve ağrı var. Test yaptım negatif çıktı. Sizce hamile olabilir miyim? Cvb bekliyorum

 37. Yaklasik 5 gundur kasıklarımda kramp ve hafif sancilad oluyor ve karnimda şişlik var. Adetime 10 gun var. Hamile kalmis olabilirmiyim acaba. Cevaplarsaniz sevinirim

 38. Merhaba benim adet gunum 4 gun gecti karnimda ve kasiklarimda agrim oluyo ve adet gunumden 10 gun once 2 gun kahverengi lekelenme oldu ve kasikkarim da agridi o iki gun. Karnimda sislik var bulantim yok bu hamilelik belirtisi mi sizce. Tesekkurler

 39. Merhaba benım adetim 42 gun sonra oldu bitti bir hafta oldu bende gun ıcınde mide bulantısı goguslerımde ayrı olmaya başladı ve bacaklarım da yoğun sızı var sabahları ve gun ıcınde bel ağrım cok oluyor uyku ıstegım artmaya başladı sürekli kendimde birşeyler yeme hissi başladı. Acaba Hamile mıyım cok istiyorum teşekkür ederim. Cevabınızı bekliyorum

 40. Merhabalar benim adetim bi kaç gün gecikti hafif bulantı oluyor ama yemek yemem güzel bazı yiyecekleri canım çekiyor ama dün test yaptım tek çizgi çıktı neden acaba yorgunluk ve uykusuzluk var

 41. Gebeyim. Karın ağrım oluyor. Bu ne demek acaba..

 42. Meraba ben 7 haftalık hamileyim ama rahim ağzında bi sertleşme oldu neden olduğunu anlayamadım normalmi sizce yardımcı ola bilirmisiniz acaba

  • Ve aynı zamanda bel sırt ağrılarım var sence normal mi bunlar ne yapmam gerek

  • Aynı zamanda çok uyuma isteği var

  • Merhaba 7 yıldır çocuğum olmuyor eşim birçok ameliyat oldu fakat sprem üreten hücre olmadığı söylendi fakat bir haftadır mide bulantısı akıntı halsizlik ile uyanıyorum hamile olma istimalim olmadığı için testte yapmak istemiyorum bu şekilde hamile kalma durumum olabirmi

 43. sayın hocam hamilelik belirtileri konusunda bende yaptığım araştırmalar sonucu genellikle listenizde olduğu gibi belirtiler görülmektedir. hanımların asıl dikkat etmeleri gerektiği nokta adet dönemlerinin gecikmesini beklemeleridir. yazdığınız makaleden dolayı çok teşekkürler.

 44. Arkadaşlar yoruma bekliyorum

 45. Merhaba adet günüme daha 10 gün varken bir sabah kusma yaşadım kustugum günden bu yana kasıklarımda da agrı var akıntım fazlalaştı ve yemek yeme isteğim azaldı çok yemek yiyince yiyecekler ağzıma kadar geliyormuş gibi hissediyorum. Hamilelik belirtisi mi bu erken test yapsam çıkar mı

 46. Hamileliğin ilk belirtisi nedir bende bel ağrısı ve yorgunluk oldukça var akıntım koyu ve sarı renkli test yaptırmam gereklimi çocuk istiyoruz düzenli ilişkide bulunuyorum

 47. Asilama oldum bugun on gun oldu belim karnim agriyo sik sik idrara cikiyrm gazm var doktr onbes gun sora kan testi yap dedi suan on gun oldu kan testi yapsam cikarmi

 48. Merhabalar esra hanim , bir yasında oğlum var doğumdan snra çok düzensiz adet gördüm ama son uc aydır düzenliydi ve bu ocak ayı içersinde hiç adet görmedim , korunmadikda , ateş basıyor midem bulanıyor yanıyor beyaz koyu akintim var sizce hamilemiyim acil cevaplarsanz sevinrm şimdiden teşekkür ederim

 49. Merhaba Bir haftada olan şeyle midemin bogazıma dogru yanması, baş agrım, kasıkagrım, bel ve sırt agrım, bazende göbek deliği de agrı oluyor hamilemiyim

 50. Adetim in ilk günü test yaptırdım beta HCG 78.85
  İki gün sonra 190 , çıktı ve tabi eczanelerde satılan testlerde de çıktı .Kimyasal değildir ins

 51. mrb ben yaklaşık 7 aydır peolaktın ve tsh ıcın ılac tedavısı goruyorum.. 1.5 yıllık evlıyım hıc korunmadım. son uc aydır adetım duzenlı olmaya başladı kı daha once hıc böyle sorunum yoktu sonr uc aydır tsh 1,05 prolaktınımı son gecen ay 27 bu ayda 10 cıktı.. bu ay yumurtlamaya bakarak denedik. bır haftadır adet ağrısı gıbı agrı var 30 temmuzdan once adetım olmamsı gerek.. hamıle olabılırmıyım 🙂

 52. Mrb benim adetime 6gün var ama göğüslerim hassalasti bide açıyor sizce hamilemiyim

 53. Merhaba adetıme 2 gun kaldı sarı akıntım var gögüslrim şiş krap giriyor hamile olabılrmıyım

 54. Hamilelik belirtileri ile ilgili detaylı ve bilgilendirici bir yazı hazırlamışsınız ellerinize sağlık. Bu belirtiler bir çok anne adayının kafasındaki soru işaretlerini giderecektir diye düşünüyorum.

  • Merhaba adetim 2 gün var gögüslerimde çok ağrıyor ve hassasiyet var ve koku duyarlığım sanki bana göre artmış gibi kimsenin almadığı kokuyu alıyorum ve migdemi bulandırıyor sanki ve canım hic aklımdan geçmeyen 2 şeyi çekti hemde gece hiç olmadık anda geldi aklıma akıntı da var iltihaplı gibi acaba varımdır bir şey

 55. Adetim üç gün gecikti üç haftadırda kasıklarımda ve belimde agrı var çok yorgun hissediyorum ve iştahsızım çok uzun zaman dır bebek sahibi olmayı bekliyoruz ama malesef hep negatifti sonuçlar adetim çok düzenliydi ama bu ay geciktim ve hiç adet olacakmış gibi degilim belirti yok hamile olabilirmiyim acaba

 56. mrb bebeğim 15 aylık emziriyorum adetim de gecikme oldu 40 güne bir oluyordum doğumdan sonra bu ay daha fazla gecikme oldu düzensiz günlerde adet oluyordum bu yüzden bu gecikme normal mı yoksa hamile miyim bilemedim hamilelik ve adet belirtileri birbirine yakın şu an kasıklarımda ağrı gögüslerimde hassasiyet ayaklarımda agrı var ama bunlar adet olunca da bende olan şeyler eşim korunuyor bundan eminiz ama kaçırma oldu mu diye düşünmeden de duramıyorum

 57. Merhaba
  Benimde adet dönemim geçikmeye başladı, 44 yaşındayım. Perşembe regel gördüm 65 gün sonra…. perşembe regel… paArtesi ilişkşye girdim. Ve hergün… göğüslerimde ağrı var. Hassasiyet var uçları siyahlaştı. Arada göbeğimde bir çekilme his ediyorum. Ne olabilir??? Öner’iniz için tşk ederim şimdiden…

 58. Merba iyi akşamlar efdnim ben 9 gündür adet olamuyorum 14aylik kızım var emziriyorum ve kızım doğduğundan beri adetlerim düzensiz geliyor iki tane idrar testi yaptım negatif ve hiç bir belirgin yok

  • Acaba hamilelik olurumu korunuyorum bide içinde eşim hiç boşalmiyor ama hermzn kokrum oluyor rahimde yara vardı dolayısıyla sprial olmadı bende tedavi olmam gerkiyordu olmadim acaba etkisi varmıdır efdnim iki tane test yptim ikisi de negatif çıktı diyer iki çocuğum da 5gun de idrar test
   İ yaptım pozitif ti diğer iki gebeligimde ondan cvplarsaniz çok memnun olurum hocam dediğim gibi 9gun adet olamıyorum kızım doğduktan beri öyle oldu

 59. Acaba hamilelik olurumu korunuyorum bide içinde eşim hiç boşalmiyor ama hermzn kokrum oluyor rahimde yara vardı dolayısıyla sprial olmadı bende tedavi olmam gerkiyordu olmadim acaba etkisi varmıdır efdnim iki tane test yptim ikisi de negatif çıktı diyer iki çocuğum da 5gun de idrar test
  İ yaptım pozitif ti diğer iki gebeligimde ondan cvplarsaniz çok memnun olurum hocam dediğim gibi 9gun adet olamıyorum kızım doğduktan beri öyle oldu

 60. Ovülasyon testi kullanarak hamile kalmaya çalıştım teslim çift çizgi çıktıktan Bir hafta sonra adet olacakmış gibi bir ağrı bastırdı baş dönmesi oluştu şu an adet mi dört gün var acaba hamile miyim

 61. Merhabalar adetim bittikten 16 gün sonra hep şidetli kasik agrim oluyordu ayakta duramıyordum çabuk yoruluyordum ara ara devam etti agrilar adetime 8 gün kala agrilarim bitti sadece çok sidetli olmama şartiyla hafif agri oluyor ama aşiri midem kötü agrisi çok var ve şuan adetime 5 gün var hamilelik olabilirmi

 62. Merhabalar adetim bittikten 16 gün sonra hep şidetli kasik agrim oluyordu ayakta duramıyordum çabuk yoruluyordum ara ara devam etti agrilar uykum çok vardi ve şuan uykum hiç yok adetime 8 gün kala agrilarim bitti sadece çok sidetli olmama şartiyla hafif agri oluyor ama aşiri midem kötü agrisi çok var ve şuan adetime 5 gün var hamilelik olabilirmi

 63. Merhabalar adetim bittikten 16 gün sonra hep şidetli kasik agrim oluyordu ayakta duramıyordum çabuk yoruluyordum ara ara devam etti agrilar uykum çok vardi ve şuan uykum hiç yok gögüslerim sertleşmiş adetime 8 gün kala agrilarim bitti sadece çok sidetli olmama şartiyla hafif agri oluyor ama aşiri midem kötü agrisi çok var ve şuan adetime 5 gün var hamilelik olabilirmi

 64. Adetim iki gündür gecikiyor iki gündür midem çok yanıyor hamilemiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.