Balkabağı ve güzel bir tarif:)

bal-kabagi

 

Balkabağının en önemli özelliği; çok yüksek miktarlarda beta karoten içermesidir. Karoten, cildimizi ve ağzımızdan anüse kadar tüm beden boşluklarını döşeyen yüzey dokunun kendini yenilemesi, onarması için gerekli bir vitamindir.

Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak için de beta karoten gereklidir. Çünkü bağışıklık sistemimiz bizi hem mikrobik hastalıklardan hem de kanserden koruyan en önemli savunma sistemidir.

Turuncu renkli bu sebze mineral bakımından da oldukça zengindir. Balkabağı; Demir, potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum içermektedir.Çocuklarda sağlıklı kemik gelişimine katkıda bulunur. Demir içermesi nedeni ile kansızlığı önler. Balkabağı, bilinen en güçlü antioksidanların birçoğunu bir arada içermektedir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, antioksidanlar vücudumuzun ‘paslanmasını’ önleyici maddelerdir. Birçok kronik dejeneratif hastalığa, Alzheimer’a, erken yaşlanmaya ve kansere karşı koruyucudur.

İçeriğindeki yüksek doz beta karotene bağlı görme keskinliğini artırıcı etkisinin, Alzheimer’dan koruyucu etkileri ile birleşmesi bu sebzeyi bilgisayar başında uzun süre çalışanlar için de bir kurtarıcı haline getiriyor. Hem göz, hem de beyin sağlığı için mükemmel bir besindir.

 

ALTUĞ’UN EN SEVDİĞİ BALKABAĞI ÇORBASI

Malzemeler;

700ml tavuksuyu

170gr balkabağı kabuğu soyulmuş ve doğranmış

1 küçük patates kabuğu soyulmuş ve doğranmış

2 adet arpacık soğan, soyulmuş

Yarım çay kaşığı kimyon,1çorba kaşığı zeytinyağı

YAPILIŞI;

Balkabağı, patates ve arpacık soğanları tavuk suyu ile birlikte bir tencereye alıp sebzeler iyice yumuşayana kadar kaynatın. İçine kimyon ve zeytinyağını ekleyip karıştırın ve ateşten alın. Çatal yardımıyla ezip, süzgeçten geçirerek pürüzsüz hale getirin. Bebeğinizin bardağına koyarak hemen servis edin.

Check Also

Bebeğimin Ek gıdaya hazır olduğunu nasıl anlarım?

  Bebeğimize olabildiğince ilk 6 ay anne sütü ile beslemek ve su bile vermemek önemli. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir