Bebeklerde hıçkırık

 

 

Gorsel 1

 

Yenidoğan hıçkırığı olarak da bilinen bebekte hıçkırık, bebeklerde sık görülen ve anneleri endişelendiren durumlardan biridir. Bebeklerin hıçkırması ebeveynleri endişeye sürüklese de aslında bebekler için iyiye işarettir ve özellikle sindirim sistemine ait organların fonksiyonlarını düzgün yerine getirdiğine ve işlediğine işaret eder. Yenidoğan bebeklerde hıçkırıkların en çok arttığı vakit ise sindirim sonrasıdır. Bunun sebebi mide dolduktan sonra diyaframda bulunan sinirlerin uyarılması ve bu şekilde ortaya çıkan bebeğin gösterdiği reflekstir.

Bebeklerde Hıçkırık Sebepleri

 

Eğer beslenme sonrası hıçkırmışsa bu bebeğin yeterince doyduğunun bir göstergesidir.

Bebeğin özellikle mide gelişiminin de bebeklerde ara ara hıçkırık görülür. Bu midesinin büyüdüğünün bir göstergesidir.

Bebeğin kalp ve akciğerinin gelişminin bir göstergesidir.

Bebek Hıçkırığı Nasıl Geçer?

Bebeklerde hıçkırık bebek emdikten sonra görülebileceği gibi aniden de tutabilir. Bu durumlarda ikisinde de endişeye gerek yoktur. Bebeğin hıçkırığının geçmesi için bebeğe herhangi bir şey vermek çok doğru değildir. Çünkü verdiğiniz şey soluk borusuna kaçma riski taşır.

Bu sebeple eğer bebek uzun süre hıçkırırsa yapabileceğiniz en iyi şey bebeği bir miktar emzirmek olabilir.

Bunun yanında, hıçkırığın geçmesi için bebeğin yutkunma yapması faydalı olabilir. 1 tatlı kaşığı anne sütü  içirilince hıçkırık geçer.

Bununla beraber, çok çabuk yemek yiyen bebekleri daha sık hıçkırık tutar, üstelik böyleleri bir hayli de hava yutarlar. Hıçkırığını geçirmek için bebeği dik tutup sırtını sıvazlamak yararlı olur.

Yüzükoyun yatık durumda tutuyorsanız, sırtını okşayarak hafifçe sallamak hemen her zaman etkili olur.

Özet olarak bebeğin hıçkırması endişe edilecek bir durum değil aksine olumlu bir durumdur. Herhangi bir müdahele gerekmez.

Check Also

Yenidoğan bebeğinizin odasını hazırlarken Nelere dikkat etmeliyiz?

Yenidoğan bebeğinizin odasını hazırlarken Nelere dikkat etmeliyiz?   Yenidoğan bebeğinizin odasını hazırlarken bebeğinizin konforu ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.