Ana Sayfa / Bebek Bakımı / Bebek Masajının faydaları

Bebek Masajının faydaları

Bebek Masajının Faydaları

 

Bebek masajları aslında, oldukça eski bir geçmişe sahiptir. İlk bebek masajının kanıtı, eski Hindistan’a kadar uzanır. O zaman bile, masajlar sadece bir gevşetme biçiminden öteye gidemezdi; dolaşımın artırılması, toksinlerden kurtulma, sindirim fonksiyonunu iyileştirme ve genel refahı artırmanın bir yolu olarak Ayurveda tıbbına dahil edildi .

Bugün, yeni doğmuş bebeğin masajdan ne kadar fayda sağladığını ve tüm bebeklerin, özellikle de düşük Doğum ağırlıklı bebeklerin, anne dokunmasına maruz kaldıklarında daha hızlı büyüdüğünü biliyoruz. 100’den fazla çalışma , gazdan kilime, komikten uyuma sorunlarına kadar çeşitli durumlar için masaj yararları doğrulanmaktadır . Bebek masajının en büyük faydalarından bazılarını açalım:

1. Bebek masajı kilo alımını kolaylaştırır

Yapılan bazı çalışmalarda prematüre bebeklere büyümeyi ve genel sağlığı geliştirmek için bebeklere evde masaj yapması söylendi. Çünkü birçok çalışma masajı sağlıklı kilo alımı ile ilişkilendiriyor.

Bu çalışmalara göre, “dokunmatik terapi” (masaj) alan prematüre bebekler, masaj almayan prematüre bebeklerden yüzde 47 daha fazla kilo aldı.

Başka bir çalışmada , masaj yapılan yenidoğanların daha fazla kilo aldığı, daha farkında olduğu ve motor becerilerinin arttığı görülmüştür . Daha yeni bir çalışmalar bu bulguları destekleyerek bebek masajının kemik yoğunluğunu da arttırdığını ekliyor.

2. Bebek masajı sarılık şansını azaltır

Son zamanlarda yapılan çalışmalarda  bebek masajının aynı zamanda sarılık yaratan kandaki bileşik olan bilirubin seviyelerini azaltabileceğini göstermektedir.

3. Bebek masajı stresi azaltır

İnsan dokunuşunun stresi azalttığını ve yetişkinlerde kan basıncını düşürdüğünü gösteren birçok çalışmada var ve bebekler de bu farklı değil. Bazı çalışmalarda , masaj terapisinin prematüre bebekler için hayat kurtarıcı olabileceğine dair kanıtlar buldu.

Bir çalışmada, masaj yapılan bebekler, her hafta bir sinir sistemi fonksiyonunun ölçüsü olan kalp atışı hızındaki değişimin (HRV) arttığını gösterdi. Araştırmacılar, bebek masajının stresi belirgin şekilde azalttığı sonucuna vardı ve bu nedenle, preemies’in olgunlaşmamış sinir sistemlerinin olgunlaşmasını teşvik ediyor.

Peki masaj stresi hormonlarını nasıl düşürür? Dokunma, endorfin salınımına neden olur, bu da kortizolün düşmesine neden olur. Sonuç olarak, bebeklerin “emniyet ve güvenlik duyuları arttı , ve bütün bunlar bireyi daha dengeli bir refah durumuna getiriyor” diyor Remington, Virginia’daki Grace Masaj Terapisi’nin sahibi Ronda Cheatham .

4. Bebek masajı kolik oluşumunu azaltır

Neden bu kadar çok bebeğe salıncak tipinde  titreşimli özelliğe sahip olan ana kucaklar, salıncaklar alındığını, hiç merak ettiniz mi? Çünkü titreşim aslında kolik oluşumunu hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak baI çalışmalar salıncaklar da uzun süre kalmanın bebeğin gelişimi için iyi olmadığını göstermektedir.

5. bebek masajı uyku teşvik;

Warwick Üniversitesi’nden yapılan 

Warwick Üniversite ‘nde yapılan araştırmalar, bebek masajının, stres hormonu olan kortizol seviyelerini düşürdüğünü ve melatonin üretimini teşvik ettiğini buldu. Melatonin’in asıl işi uyku döngülerini düzenlemek olduğu için bebek masajı bebeklerin daha hızlı uykuya dalmalarına ve daha uzun süre uykuda kalmalarına yardımcı olur. 

“Bebek masajının stres hormonları üzerindeki belirgin etkisi göz önüne alındığında, uyku ve ağlama üzerine bir miktar kanıt bulmak şaşırtıcı değil” – Angela Underdown, Warwick Üniversitesi

6. Bebek masajı anne (veya baba) ile bebek arasındaki bağları güçlendirir

Çalışmalar , bebek ve anne arasındaki bağın, ten temasın yanı sıra gözle temas yoluyla da güçlendirildiğini göstermektedir. Daha ileri araştırmalar, bebek masajının özellikle Doğum sonrası depresyonu olan annelerin ,bebekleri ile bağ kurmakta zorlanan anneler  için yararlı olduğunu göstermektedir .

“Ebeveynler bebeklerine masaj yaptığında, ebeveynlerin gevşemesine yardımcı olan hormonlar salınır. Masaj sayesinde bebeklerini anlamayı, güvenlerini inşa etmeyi öğreniyorlar… ”- Infant Massage ABD’nin kurucu direktörü Linda Storm

Fakat faydalar sadece anne için geçerli değildir.

Peşinatla Education Journal’da yayınlanan bir çalışmada, bebek masajının babanın stresini önemli ölçüde azalttığı ve baba ile bebek arasındaki bağı iyileştirdiği bulundu .

Araştırmalar ayrıca bebek masajı yapan ebeveynlerin çocuklarıyla daha iyi iletişim kurabildiklerini göstermektedir. Ve kronik olarak hasta çocukların ebeveynleri, bebek masajı uygulamasının bir sonucu olarak daha düşük kaygı düzeyleri bildirilmektedir .

7. Bebek masajı gazı veya kabızlığa iyi gelir.

Bebeklerin özofagusunda az gelişmiş bir sfinkter olduğu için kendi başlarına gaz çıkaramazlar . Bu, sistemde gaz birikmesine ve böylelikle karın rahatsızlığına neden olur. Bebek masajı bu basıncı azaltmaya yardımcı olur.

İyi bir sindirim ve sağlıklı bir sindirim sistemi sağlamak için parmaklarınızı bebeğinizin karnının altında saat yönünde yavaşça yoğurun.

8. Bebek masajı öğrenmeyi geliştirir

Araştırmalar masajların uyanıklığı teşvik edebileceğini ve bebek daha uyanık olduğunda daha fazla şey öğrendiğini gösteriyor. Bir çalışmada  , 8 dakikalık masaj yapılan ,4 aylık bebeklere , görsel-işitsel alışkanlıklara masaj yapılmayan bebeklerden daha olumlu cevap verdiği görülmüş.

“Bir bebeğin ilk yaşamında ilk yıl boyunca aldığı dokunsal stimülasyon beyin gelişimini kalıcı olarak etkileyebilir .”

Bir başka çalışmada , masajın bu faydasının okul öncesi çocuklar için de geçerli olduğunu göstermektedir. Okul öncesi çocuklar masaj sonrası test edildiğinde daha iyi performans gösterirler.

9. Bebek masajı belli koşulları iyileştirir

Masaj terapisi yetişkinlerde çeşitli koşulları tedavi etmek için kullanılabileceği gibi, masaj terapisi de bebeklerde ve küçük çocuklarda koşulları tedavi etmek için kullanılabilir. Örneğin, otizm spektrum bozukluğu tanısı alan çocuklar masaj sonrası yapılan testlerde daha iyi performans gösterdiler. Aynısı DEHB olan çocuklar için de geçerliydi. Masajla da geliştirilen diğer pediatrik psikiyatrik bozukluklar:

  • bulimia
  • Depresyon
  • kaygı

Çocuklar ve bebekler masaj yaptığında daha az stresli, hastalık belirtilerinde bir düşüş olduğunu fark edeceksiniz.

Check Also

Ağlayan Bebek için Önerilerim

AĞLAYAN BEBEK Ağlamak bebeklerin iletişim yoludur. Farklı nedenlerle farklı tipte ağlar bebekler. İlk günlerde çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir