Meme Başı Şaşkınlığı

Meme Başı Şaşkınlığı

Ayşe hanım , bebeğini neden emzirirken iyi bir şekilde pozisyon veremediği konusunda kafası karışmıştı. Bebek daha kısa beslenme seansları geçirdi ve her zaman aç görünüyordu. Ayşe hanım bir çocuk doktoru ile görüştüğünde bebeğin meme başı karmaşası yaşadığını öğrendi. Doktor, bunun büyük bir sorun olmadığını söyledi. Bu oldukça basit bir problemdi ve kolayca halledilirdi.

Çalışan anneler veya özel ihtiyaçları olan bebekler de görülen meme başı karmaşası sorunuyla karşı karşıyadır. Ancak bu, bebeklerine iyi zaman ayıran annelerde bile sorun olabilir. Peki, bunu nasıl çözersiniz?

Meme başı şaşkınlığı Nedir?

Yenidoğan günde birkaç kez beslenir, çünkü anne sütü bebeğin sahip olabileceği tek şeydir ve kolayca sindirilebilir. Beslenme seansları annede uzun ve zor olabilir ve ondan bir mola vermek isteyebilir. Anne sütü en iyisi olsa da, anne bebeğine memelerden pompalanan ve depolanan süt de verebilir. Bu depolanıp bebeğe verilen süt, memelerden farklı bir yapıya sahip olan biberonlarda verilir. Bir biberon bir memede olan bir bebekler de meme başının karışmasına neden olabilir.

Meme başı karmaşasının varlığı konusunda çok fazla tartışma var. Gerçek şu ki, tüm bebekler bu sorundan muzdarip değil.  Ancak, bebek annenin göğüsleri ile biberon emzikleri arasında kafası karıştığında gerçekleşir.

 

Meme Başı Şaşkınlığı Neden Olur?

Bebeğin annesinin memesini emme şekli, biberon veya emzikten çok farklıdır. Bebeğinize bunlardan herhangi birinin verilmesi, emme mekanizması farklı olduğu için bebeğin kafasını karıştırır.

Bebeğiniz bir göğsünden emdiğinde süt çekmek için yaklaşık 40 yüz kasını kullanır. Bebek sütle dolu bir memeyi emmek için , memelere iyice yaklaştırılmalıdır. Bir göğsünden emerken:

 • Bebeğin ağzı tamamen açık olmalıdır.
 • Ağzında tamamen areola (meme uçlarının yanındaki koyu renkli daire) bulunmalıdır.
 • Bebeğin dili, alt diş etlerinin altında ileri ve süt kanallarının etrafına sarılmalıdır.
 • Bebek daha sonra sütünü göğsünden emmek için dudaklarını ve dilini kullanır.Bebek sadece meme ucundan emerse, o zaman yeterli süt alamaz.

Yukarıdaki adımlara dikkat edin. Bebeğinizin doğru pozisyonda memenizi emdiğinden emin olunBu aynı zamanda, annenin göğsünün ağrılı veya çatlak olmamasını da sağlar; bu durum, bebeğin ancak doğru pozisyon da emmesi ile olur.

Bir bebek bir biberondan süt içtiği zaman, çok fazla zorlanmasına gerek kalmaz. Biberonlar, emilmesi kolay olan sert ve sivrilen bir emziğe sahiptir. Bu, daha az enerji harcayacakları ve daha fazla süt alacakları anlamına gelir.

Bebek biberondan memeye geri döndüğünde, annesinin memesini  zorlaştırabilir ve daha fazla baskı uygulayabilir. Biberondan emmek daha kolay olduğu için bebek emzirmek istemeyebilir.

Meme Başı Şaşkınlığı Belirtileri

En temel meme başı karmaşası belirtileri bebeğin memeleri reddetmesi ve emzirmeyi bırakmasıdır.

 • Dilini çıkarır ve göğüslerine emmeyi reddederdi. Dilin çıkartılması bebeğin düzgün şekilde kilitlemesine izin vermez.
 • Ağzını yeterince açmazsa, areola değil sadece meme ucuna takılır.Bu daha az süt alacağı anlamına gelir.
 • Anne onu beslemeye çalıştığında ağlayabilir ve kolayca tahriş olabilir.
 • İş de erken çalışmaya başladığı, anne bebeğini emzirmek için uygun olamayacağından meme başı karmaşasına yol açabilir.

Ancak bu, bebeğin hiç emzirilmek istemediği anlamına gelmez. Bu onun için kolay olduğu için annesinin memesi yerine biberonu tercih edebileceği anlamına gelir. Bu, anneyi hayal kırıklığına uğratırken, bebekleri emzirmeye geri döndürmek için kolaylıkla yapılabileceği için cesaretini kaybetmesine gerek yok.

Emzirme seansları arasında daha uzun boşluklar varsa, süt miktarının etkilenebileceğini unutmayın.

 

Nasıl bebek memeye dönmesi sağlanır?

Bebeğinizin emzirmeyi sevmesi için aşağıdaki ipuçlarını deneyin:

 

 1. Emzik kullanmayın:

Meme başı karmaşasındaki ana problemler biberonlar ve emziklerdir. Biberonları ne kadar erken tanıştırırsanız, bebeğin kafası o kadar karışık olur. Biberonlar farklı şekillendiğinden ve bebeğin ağzına uyacak şekilde bebekler onlara bağımlı olabilir. Doktorlar, en az ilk altı hafta boyunca biberon ve emzik kullanmaktan kaçınmanızı önerir. Bu, bebeğin göğüslerinize iyi tutunmasını ve sadece ondan içmesini sağlar. Biberonları ve emzikleri yalnızca kesinlikle gerekliyse kullanın.

Emziklerin erken kullanımı, bebeklerin doğru şekilde ememediğinden dolayı annenin meme ucu çatlayabilir, acıyan meme uçlarına sahip olabilir. Açı ve pozisyon, eğer kötüyse, meme çatlaklarına da neden olur.

Meme başı karışıklık emziklerinin kullanılması, bebeklerin göğüslerinde uzun süre kalmayacakları anlamına gelir.

 

 1. Göğüslerinizi uyarın:

Bebeğiniz göğsünüzü reddedebilir, çünkü yeterince süt alamıyor ve aç kalıyor olabilir. Göğüslerinizi bir beslenme seansından önce uyarırsanız, yeterli miktarda süt verilmesini sağlayabilirsiniz. Göğüs pompası bile kullanabilirsiniz ve bebeğin yeterli miktarda süt aldığından emin olun.

 

 1. Bir uzmanla konuşun:

Emzirme danışmanları veya doktorlar, meme başı karmaşasını gidermede size yardımcı olabilir. Daha fazla süt üretmeniz için yollar önerebilirler veya bebeğin doğru pozisyon da emmesine yardımcı olabilirler. Bebeğin karşılaştığı sorunlar hakkında bile konuşabilirler.

 

 1. Anne memesine yakın bir biberon kullanın:

En önemlisi anne memesinden farklı şekilli biberonlardan uzak durmaktır. Bebekleri göğsüne benzeyen biberonlardan beslemek, aynı miktarda enerjiyi kullanmalarını ve emzirme için kullandıkları aynı kasları kullanmalarını sağlar. Bu biberonlar ayrıca göğüslerdeki gibi süt akışına sahiptir, böylece süt akışının karışmasını da önler.

 

 1. Emzirme deneyimini yenileyin:

Bebekler uyaranlara cevap verir. Meme ucunu bebeğinizin yanağına yaklaştırırsanız, meme ucu yönünde dönecektir. Meme ucunu bebeğin dudaklarına yaklaştırabilir ve memenize dokunmasına, doğru pozisyonda emmesini sağlamalısınız.

 

 1. Nasıl yapıldığını gösterin:

Bebeğinizin söylediğiniz şeylere cevap vermek için çok küçük olduğunu düşünebilirsiniz, ancak sizinle nasıl konuşmaya istekli olduklarına şaşıracaksınız. Genelde bebeklerle bir komik dilde konuşuruz ancak onlarla yetişkinler gibi konuşmanın yardımı olur. Yine de, çok daha fazla eylemde bulunmak zorunda kalabilirsiniz. Ağzınızı açın ve bir memeye nasıl tutturulacağınızı gösterin. Amacınız bebeğinizin ağzını olabildiğince geniş açmasına yardımcı olmak olmalıdır. Bu, aynı zamanda enerji harcayan süreci de kolaylaştırmalıdır.

Bebeklerinizi emziren veya emziren bir şey kabul etmeye zorlamayın. Bebeğiniz sonunda öğrenir ve ilk altı haftada bu sonuncusu tanıtmazsanız, göğüsleri biberonlara tercih eder.

 

Meme Başı Şaşkınlığı Ne Kadar Gerçek?

Erken doğmuş veya genetik bozukluklardan muzdarip olan bebeklerin meme başı karışıklığıyla karşılaşmaları normal bebeklerden daha olasıdır. Çoğu bebek için, göğüsler ve emzikler veya biberonlar arasında geçiş yapmak kolaydır ve birini diğerine karşı reddetmezler.

Bebeklerin ağzına bir şey sokma ve içgüdüsel olarak emme eğilimi vardır. Bu, bir şeyleri toplayacak ve analiz edecek kadar yaşlanıncaya kadardır.

Meme başı karmaşası, bebek biberonda olduğu gibi meme ucunda aynı şekilde emmeye çalıştığında büyük bir problem olabilir. Daha önce açıklandığı gibi, bu daha az ve düşük kalorili süt üreterek bebeği aç ve tahriş eder.

Ayrıca, anne bebeğini ağrılı ve çatlamış meme uçları nedeniyle biberonla beslemeye geçirirse, bebek emzirmeye geri dönmesi zor olabilir.

Meme Başı Şaşkınlığı Emzirme Sorunlarına Neden Olabilir Mi?

Meme başı şaşkınlığı, ancak bebek ne anne sütü ne de biberon sütü besliyorsa gelişimsel sorunlara neden olabilir. Genetik bozukluğu olan bebeklerde bu olabilir, ancak çoğu zaman bebekler emzirmeye kolayca adapte olur.

Dilin çok kısa veya sıkı olduğu ve kolay emmeye izin vermediği durumlarda dil bağı olarak adlandırılan bir durum olabilir. Bu, bebeğin süt vermesini önleyebilir.

Bir kolik bebek ayrıca düşük miktarda süt alımı ile sonuçlanan emzirme problemleriyle de karşılaşabilir.

Bebeğiniz beslenmeyi reddediyorsa bir doktora danışmalısınız.

 

Ne Tür biberonlar Veya Emzikler Meme Başı Şaşkınlığına Karşı Yardımcı Olur?

Kısa, geniş bir meme ucu ve bebeğin biraz baskı uygulamasına izin veren bir meme ucu olan bir biberon, meme başının karışmasını önlemek için en iyisi olacaktır. Bu özellikler emme tarzının göğsündekine benzer olmasını sağlar.

Bununla birlikte, araştırmacılar, meme ucu şeklindeki biberonları satın alarak meme başı karmaşasının nasıl önlenebileceği konusunda kesin bir teori olmadığını iddia etmektedir. Bunun nedeni, kadınların farklı şekil ve boyutta meme uçlarına sahip olmasıdır. Biberon meme başlığının bir yaygın şekli tüm bebeklere uygun olmayabilir.

Meme ucu şekli, süt akışı kadar önemli değildir. Akış çok azsa bebek beslenmez. Bir biberon satın alırken, süt akışının düzenli ve hızlı olmamasına dikkat etmeniz gerekir.

 

Neden Bir Anne Biberonla Beslemeye Geçsin Ki?

Bir annenin neden biberonla beslenmeye geçmesinin birçok nedeni vardır

1.Annenin ateşle sonuçlanan bir enfeksiyonu varsa, vücudunda ağrı olabilir. Bu, emzirme konusunda vücudu ağrıyormuş gibi hissedebileceği anlamına gelir. Bu süre zarfında anneler biberonla beslenmeye geçebilir.

2.Bebeğin göğsünden emmede sorun varsa, anne bebek için daha kolay olduğu için biberonla beslemeye geçebilir.

3.Erken olan bir bebek de beslenmek için bir biberon kullanabilir.

4.Annenin meme yapısında bir sorun varsa, bebeği beslemek için onu bir biberona geçirir.

5.Eğer anne çalışan bir kadınsa

 

İyi beslenmeyen bebeklere biberon verildiğinde, biberonları içmek daha kolay olduğu için memeleri reddedebilirler. Bu gibi durumlarda meme başı karmaşası, kafa karışıklığından çok, beslenme tercihine dönüşür.

 

Biberonla Meme Beslemeden Daha Kolay Mı?

Bir biberondan süt emmek, yerçekimi dahil birçok şey tarafından desteklenir. Bir bebek biberonu emdiğinde, uzun meme başı sütü kolayca çıkarmasına yardımcı olur. Yerçekimi, biberon hareket ettirildiğinde yardımcı olur. Biberon dolu olduğundan ve belirli ölçümlerde geldiğinden bebeğin çok az emmesini ve daha fazla süt almasını kolaylaştırır.

Bebeğin bir biberondan süt emmek için çok fazla enerji harcamak veya dilini ve dudaklarını koordine etmesi gerekmez. Sadece dudakların kullanımı sütü dışarı çekmeye yardımcı olur. Dil sadece süt akışını durdurmak için kullanılabilir. Bebeğin biberonu emzirmeyi tercih etmesinin nedeni budur.

Akılda tutulması gereken bir şey, bebeğiniz bir biberondan içiyorsa, çok fazla emme sesi çıkarmaması gerektiğidir. Bunu yapıyorsa, sütten daha fazla hava alıyor. Bunu önlemek için bebeği 45º açıyla tutun.

 

Emzirme Neden Biberon Beslemesinden Daha İyidir?

Buna bir cevap yok. Bazı durumlarda, bir bebeği biberonla beslemek iyi bir şey olsa da, anne veya bebek belli sorunlarla karşı karşıya gelebileceği için emzirme her zaman en iyi seçenektir.

 

-Bebek kendini güvende hissettiren kişisel bir dokunuş deneyimliyor. Araştırmalar, bir annenin dokunuşunun bebeğin sağlığını iyileştirdiğini ve kendisini güvende hissettirdiğini kanıtlıyor.  Ten tene temas, bebeğin genel gelişiminde yardımcı olur.

 

-Bir biberonun aksine, süt emzirildiğinde düzenlenir. Bebeğin sadece düşük kalorili (ön süt) süte değil aynı zamanda yüksek kalorili (arka sütte) erişimi vardır. Bebek karın dolduğunda ne zaman duracağını ve uzaklaştığını bilir.

 

-Bebek biberonda olduğu gibi daha fazla hava emmez ve saklanan herhangi bir süt yerine taze süt alır.

-Bebeğin oral kasları bir göğüsten emdiğinde iyi gelişir. Bebeğin kalp atış hızı, vücut ısısı ve solunumları da annenin teması nedeniyle kararlıdır.

Meme başı karmaşası, annenin göğsünü emmek bebek için doğal olarak geldiği için sık görülen bir sorun değildir. Emzirme döneminde onu uygun bir yere yerleştirerek kendini rahat hissetmesini sağlayın. Meme ucunuzu kavramakta zorlanıyorsa veya doğru pozisyonda ememiyorsa bebeğinize destek olun. Çocuğunuzun en iyi çabalarına rağmen anne sütü içememesi durumunda doktorunuza danışın.

 

En çok merak edilen 3 soru;

 

 1. Devam sütü meme şaşkınlığına neden olabilir mi?

Devam sütü uygun biberonlarla verirseniz, devam sütü bebeği şaşırtmaz. Bebekte meme şaşkınlığının. sebebi, süt değil biberonun şeklinden kaynaklanır.

 

 1. Meme başı şaşkınlığında risk var mı?

Meme başı şaşkınlığında bilinen bir riski yoktur. Bebeğin gelişimsel sorunları olabilir, ancak yalnızca hiç beslenmiyorsa.

 

 1. Bebek emzirirken kas hareketleri nasıl farklıdır?

Emzirme ile ilgili yüz hareketleri ve kaslar karmaşıktır ve biberonla beslenmekten farklıdır. Emme hareketi, meme ucu neredeyse bebeğin ağzının çatısına temas eden bir dalga gibidir. Göğüslerden emmek, bebeğin çene yapısını iyileştirir, dişlerin hizalanmasını sağlar ve ayrıca hava yolu geçidini temiz tutar, horlama veya astımı önler.

Check Also

Anne sütünü ne zaman sağmalıyız?

  Anne sütünü ne zaman sağmalıyız? Bebeğiniz doğar doğmaz ilk saat içinde EMZİRME denemelerine başlamak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.