Ana Sayfa / Genel / ARTIK 23 HAFTAYIM….

ARTIK 23 HAFTAYIM….

Gebeliğin başından bu yana yaklaşık 4,5 – 5,5 kilo almış olmalısınız. Sırt ağrıları daha da artmış olabilir. Bu ağrılar dengesiz bir şekilde karnın ön kısmında taşınan ağırlığın karşılanması için omurga ve etrafındaki kasların yüklerinin artmasına bağlıdır. Sırt ağrılarını gidermek için dengeli hareket etmek , uygun oturuş şekilleri , masaj ve sıcak uygulamaları faydalı olabilir.

Eşiniz elini karnınıza koyduğunda bebeğinizin hareketlerini çok rahat hissedebilir, hatta bu hareketler dışarıdan gözle bile fark edilebilir. Bunun nedeni bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısının göreceli olarak fazla olmasıdır. Yani bebeğin hareket etmesi için çok geniş bir alan vardır. Bebeğiniz sanki içeride taklalar atarmışçasına özgürce hareket eder!
Bu haftada bebeğin vücudu giderek normale dönmektedir. Ancak baş vücuda göre hala nispeten biraz daha büyük orta kulak kemikleri de gelişimini tamamlar ve sesler bebeğin işitme merkezine iletilmeye başlanır.Yani bebeğinizin kulakları duymaya başlar.Vücut oranları ise daha çok yeni doğan bir bebeği andırmaktadır.Cilt hala kırışıktır,çünkü hızla kilo almaya devam edecektir.Lanugo kılları daha koyu bir renk alır.
Boy 31 cm, ağırlık 550 gr’dır.
Kaynak:http://www.gebelikbelirtileri.com/23.hafta.html

Ben de artık 23 haftalık gebeyim. Bebişim hareketlerini daha fazla hissediyorum.Beni duyabiliyor olması da beni çok memnun ediyor.Biraz fazla ayakat kaldığımda sırtımda ağrı oluyor. Ben de ona dikkat etmeye çalışıyorum.
Bir de gribal bir enfeksiyon geçiriyorum. Allahtan domuz gribi değilim, test yaptırdım. Ama hamileyken grip olmak gerçekten daha farklı. Daha fazla yoruluyorsun. Ve sürekli endişeliyim. Doktorum Prof.Dr.Bülent Baysal dinlenmem gerektiğini söylediği için iki gündür evdeyim. Yarın olsunda işe gideyimi düşünüyorum. Ne komik değil mi?
Ama sanırım bugün daha iyiyim…..

Check Also

Aç karnına Zeytinyağı İçmenin faydaları

Zeytinyağı, hayatımızda olan çok değerli sıvılardan biri. Yemeklerimize koymanın dışında cilde sürülerek fayda sağlanması da …

8 Yorumlar

 1. Hamile olduğunuzu yeni okudum ve inanın çok çok çok sevindim 🙂 süperrrr, bekliyoruz maceraları. Erkek demek… harika 🙂
  Bu arada ortak bir tanıdığımız var. Bir arkadaşımın arkadaşınız facebookta 🙂

 2. aaa.. facebookta ortak tanıdığımız kim acaba? ben de çok merak ettim şimdi….

 3. Barış 🙂 okuldan arkadaşmışsınız galiba, tesadüf görmüştüm 🙂 benim de işten arkadaşım.
  Tekrar hayırlı olsun bebiş 🙂

 4. evet ortaokuldan arkadaşım.. çok oldu onu görmeyeli.. görürseniz selam söylersiniz. hayat küçük….

 5. yardımlarınız ıcın tşk ederım seda hanım.cok tşk Elif (kadincazayiflama)

 6. hiç önemli değil Elif hanım….doğumdan sonra zayıflamak için sizin sitenizden mutlaka yardım alacağım..

 7. Esra hayırlı olsun çooook sevindim bebek haberine. Bu günlerinin güzel geçmesini ve kolaylıkla sağlıkla bebeğini kucağına almanı dilerim. Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir