ÇOCUK YAPMAYA KARAR VERMEDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER, BAKILACAK BLOG / SİTELER VE KİTAPLAR

Evlendikten sonra çocuk yapmaya karar vermek her zaman için kolay değildir. İnsanın kafasından bir sürü geçer. Doğru zaman mı, hazır mıyım? gibi…

Bu kararı verirken size bu bilgiler ve kaynaklar yardımcı olabilir:

Artık yaşadığımız bu dönemde herşey de olduğu gibi bebek sahibi olma konusunda da plan yapmak önemli bir konu..Karar verdiğiniz an da hemen o ay bebek sahibi olmak da her zaman mümkün olamıyor. Önemliolan yumurtanızın çatladığı dönemi yakalamak ve ya gebeliği önleyici farletmeden yaptığımız hatalardan uzak durmak gerekiyor.
Doğru zamanda , vakit kaybetmeden bebek sdahibi olabilmek için ne yapmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz?
Sizin hiçbir sorununuzda olmadığı halde korunmayan çiftlerde , her adet döneminde gebe kalma oranı %25 civarındadır.Çiftin yaşı,regl zamanınız,ilişki sıklığğınız başarıyı etkileyen etkenlerdir.

 Gebe olmak için ideal yaştamısınız?

Bebek sahibi olmak isteyenlerin arasında % 10-15 ‘i kısırlıkla karşılaşabilir. Aktif bir cinsel yaşamı olan çiftlerin % 57’si  üçüncü ayda,% 72 altıncı ayda, %85 bir yılın sonunda hamile kalabiliyor.Hamilelik için gereken süre ise bayanın yaşıyla doğru olarak ilintiliti. Kadının yaşı buyuduke gebe kalma süresi de artmaktadır. Bunun da 2 nedeni olabilir:
1-Yaşlanmaya bağlı olarak yumurtaların kalitesi bozuluyor.
2-İLerleyen yaşlarda erken gebelik kaybı artömaktadır.Bir kadın üreme çağı boyunca ortalama 400-500 kez yumurtluyor, yaş ilerledikçe kaliteli yumurta sayısı da azalıyor.

Yumurtlama Dönemini Nasıl Tespit Edebiliriz?

Bunun için basit bir formül söyleyebiliriz: Adetinizin birinci gününü 1. Gün olarak kabul edin. Eğer adetleriniz 28 günde bir oluyorsa 10-18 gün arasında yumurtanız çatlau-yabilir. Bne bu aralığı gemniş tutuyorum. Çünkü erken ya da geç yumurtanız çatlasa bile yakalşayabilirsiniz. Bu süre esnasında eşinizle gün aşırı beraber olursanız, yumurtlama gününü yakalayabilrsiniz.Spremlerinde cinsal ilşki sonarsında 48-72 saat kadının vücudunda canlı olarak kalabildiği  için gün aşırı berber olmanız yeterli olacaktır.Fazla sayıda eşinizle beraber olmanız da sprem in sayısını ve hızını yavaşlatacağı için buna dikkat etmekte önemlidir.
Beraber olurken kayganlaştırıcı kullanılmamalıdır. Bunlar spermin yapısını bozabilir.Ayrıca ayakata veya oturur poz,isyonda beraber olmak ya da ilşikiden hemen sonra ayağa kalkmak spermin rahim ağzından geçişini zorlaştıracağı için , ilişki sonrasında bir süre sırt üstü yatmak hamilelik ihtimalini arttıracaktır.

Başarıyı arttırmak için:

Sağlıklı beslenmek hem yumurtanın hem de spermin kalitesini arttıracağı için döllenmeyi de etkileyecektir.Düzenli beslenme alışkanlığı anne adyına,  ailesine  ve gelişecek bebeğin sağlığına katkıda bulunur.
Boy- kilo oranınızın uyugun olamsı, sağlıklı bir gebelik için de önemlidir.Hamile kalmadan önec yağdan fakir, liftenzengin diyet uygulanarak ve egzersiz yaparak kilo verilmesi uygun olur. Ancak hızlı kilo verebileceğiniz diyetler hamile kalma şansını düşürüp, hamilelik öncesi besin depolarınızı azaltır.
Sağlıklı bir gebelik için ayrıca folik acid kullanımı da önemlidir.Hamilelikten önceki 3 aylık döbnme de  kullanbilrsiniz.
Günde 3 fincandan fazla kahve tüketmemeye çalışın. Kafein de gebe kalmayoı etkileyebilir.Özelşikle düşüklere neden olduğunu gösteren bazı çalışmalar vardır.
Hamilelik dönemi öncesi ve sonarsınad sigara kullanımı da hem spermin hem de yumurtanın doğal olarak da embriyonun kalitesini, kesinlikle kötü etkilemektedir. O nedenle bu dönem içinde içmemekde yarar vardır.

Hamile kalmaya karar verdiğinizde okuyabileceğiniz bloglar ve siteler.

İnternette dolaştığınızda gebelik, doğum denildiğinde gerçekten birçok site görebilirsiniz. Benim de çok severk takip ettiğim, bilgi edindiğim, deneyimli annelerin deneyimelrinden yararlandığım site/bloglar:

Blogcuanne: Blogcuanne de gerçekten gebelik , doğum, çocuk bakımı ,günlük yaşantı gibi çok çeşitli konulara rastlayabilirsini,z. Sitenin sahibi Elif çok tatlı, bilgili , araştırmacı iki erkek çocuk annesi.Yazılarının altındaki yorumları da okumanızı tavsiye ederim. Gerçekten çok yararlı bir kaynak..İçinde forumu, blogcu gebe bölümü gibi çeşitli bölümleri barındırmakta. Ayrıca Emzirme Reformu’nun da fikir annesi..Anne olsanız da olmasanızda Emzirme Reformu hareketine destek vermek isterseniz burayı tık tık..

Benim güne başlarken kendi bloğumdan sonra açıp, Blogcuanne ilk baktığım site/ blog..Bakmak isterseniz tık tık…

Slingomom: Slingomom‘ın sahibi İrem de çok güzel yazılar paylaşıyor. O da bir erkek çocuk sahibi deneyimli bir anne. Gbelik süreci, emzirme, çocuk bakımı gibi konularda çok güzel yazıları var. Ayrıca tanıtımı yaptığı ürünlere de bakabilirsiniz.Annelik Manifestosuna bayılıyorum..Okumak isterseniz tık tık..

Dorikus: Senacım bu bloğun sahibi. Diğer iki bloggerdan farkı bebeğine kavuşmak için Tüp Bebek Tedavisi görmek durumunda kalması. Şimdi çok tatalı Doruk adlı bir oğluşu var. Sena’nın bloğunun en öenmli özelliği Tüp bebek hakkında deneyimelrini paylaşmış olması. Tüp Bebek denildiğinde bir sürü hastane, merkez sitesi görebilyorsunuz. Fakat bunu deneyimlemiş bir annenin sites,i , inanın çok daha yararlı olacaktır. O nedenle hamile kalmaya çalışırken bu siteye de uğramanızı kesinlikle tavsiye ederim..Bakmak için tık tık

anneysen.com: Bu site annelerin bir araya toplandığı, içinde uzmanların barındığı çok güzel bir site. Sizlerde buraya üye olabilir ve deneyimlerinizi,sorunlarınız ve mutluluklarınız paylaşabilirsiniz. Sahipleri Aylin ve Pınar da çok tatlı anneler..Girip bakmak için tık tık..

LeiLeo : Bu bloğun yaratıcısı esasında emzirmeye yardımcı çok güzel kıyafetler tasarlayan Zeynep.. Zeynep kendisini emzrmeye adamış durumda. ”Annelerden Sütlü Tarifler”adlı bir yazı dizisi başalttı. İleride bunalrı topladığı bir kitap bekliyorum ben. Emzirme ile ilgili deneyimlerini paylaşıyor anneler. Bugün itibaren 98 anne oldu. İleride kendisinin deneyimini de ekleyeceği okunması gereken bir yazı dizisi.. okumak için tık tık
Ayrıca Zeynep’in tasarladığı hamile ve emzirme kıyafetlerinin olduğu site de sizlerin çok işine yarayacağını umuyorum….Burayı ziyerte etmek isterseniz http://www.leileo.com/ bakabilrisiniz.

yeşimmutlu.com: Yeşim bir doğum fotoğrafçısı. Ama bloğunu incelediğinizde bebek yapmaya karar verme dönemi için, gebelik , doğum, bebek gibi konularda çok güzel yazılar bulmanız mümkün. Bence bakmanızda fayda var. Doğum zamanı da fotoğrafçı düşündüğünüzde de Yeşim konusunda bir numara.. Bloğu için tık tık..
Bunların dışında tabii ki pek çok takip ettiğim anne – bebek bloğu var. Ama gebe kalma sürcinde bu siteler çok işinize yarayacaktır.

Bu anne bloglarının yanı sıra iki tane de severek takip ettiğim baba bloğundan bahsetmek istiyorum:

http://www.babaolmak.com/ :Gerçekten çok güzel. Ben ilk blog yazmaya başladığım dönemde farkettiğim ve o zamandan beri de takip ettiğim bir blog. Bir babanın kızı için açtığı , içinde pek çok şeyin bulunduğu bir baba bloğu. Eşinin hamilelik süreci, kızının büyüme sürecini takip etmek , güzel fotoğraflara bakmak çok keyifli ve yararlı olacaktır ,diye düşünüyorum.

http://www.biradambirbebek.com/ :Bu da bir baba bloğu. Buradan da gebelik, doğum ve bebek bakımı hakkında çeşitli yazılar okuyabilirsiniz. N egüzel.. Bir babanın çocuğundan dolayı bir blog açıp, deneyimelrini paylaştığı yazılar yazabilmesi. Ayrıca sitenin sahibi Cesur beyin aynı isimli aylık dergisi de var. İsterseniz ona da bakabilrisiniz. Ben bakıyorum,çok seviyorum..

Bu site/ blogların dışında doktorlara ait olan sitelere de bakmanız da yarar vardır.Buralarda genelde yaklaşımlarını verdikleri bilgilerle anlayabilrisniz.

Kitap Önerilerim:
Aşağıda önerdiğim kitaplar benim okuduğum ve yararlandığım kitaplardan bazıları..

*Siz Bebeğiniz Beklerken
Dr. Mehmet Öz/Koridor Yayıncılık
Beslenme, bebek ile ve hamilelik dönemiyle ilgili herşeyi kapsayan güzel bir kitap..
*Yaşamın İlk Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı
Prof. Dr. Gülbin Gökçay/Saga Yayınevi
Bir çocuk doktoru olan Gülbin Hanımın bu kitabı çok anlaşılır ve çok güzel ipuçalrını içermekte.. O nedenle anne ve anne adaylarının çok faydalanacağı bir kitap..
*Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler
Melinda Blau,Tracy Hogg
Geceleri deliksiz uyuyan, gündüzleri iştahla yemeğini yiyen, kendi başına sıkılmadan oyun oynayabilen, ne zaman ne istediğini anlayabildiğiniz bir bebek büyütmek… Kulağa erişilmesi güç bir hayal gibi geliyor değil mi? Tracy Hogg’un yardımıyla bu hayali gerçeğe dönüştürebilirsiniz.
Doğumdan üç yaşına kadar geçen süreçte beslenme, uyku alışkanlıkları, tuvalet eğitimi, duygu ve davranış sorunlarına kalıcı, akılcı ve uzlaşmacı çözüm yolları sunan bu kitap, anne ve babalara bebekleriyle birlikte bir kez daha büyüme ve hayattan keyif alma şansı tanıyor.
Bu kitaplarda emzirme, bebeği besleme, annenin beslenmesi, bebek için rahatlatıcı masajlar, beceri ve zeka geliştirici oyunlar, bebek psikolojisi, uyku sorunuyla baş etme yolları ve her tür bebek hastalığı ile ilgili bilgiye ulaşmanız mümkün.
*0-1 Yaş Bebek Beslenmesi ve Merak Ettikleriniz
Hilal Mocan / Alfa Basım Yayın
Bebek bekleyen ya da yeni doğum yapmış, emzirme döneminde nasıl besleneceğini merak eden anneler ile bebek bakımına dahil olacak tüm aile üyelerinin okuması gereken bir kitap bu. anne sütü, anne sütünün içeriği, emzirme sorunu olan anneye yardım, çocuk beslenmesinde ana noktalar, büyüme beslenme takibi, bebeklerde ek besinler, sağlıklı kolay tarifler, emziren annenin beslenmesi, emziren anneye pratik bilgiler gibi ihtiyacınız olabilecek pek çok bilgiyi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hilal Mocan’dan öğrenebilirsiniz.
*Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler?
Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff, Sandee E. Hathaway / Epsilon Yayınları
Bebeğinizle geçireceğiniz ilk yıl boyunca bilmek isteyeceğiniz her şeyi ayrıntılarıyla açıklayan, aylık düzene göre hazırlanmış bu rehber; büyük kardeşten doğru hekimin seçimine, mevsim özelliklerinden bebekle yolculuğa, çocuk hastalıklarına, evlat edinilen bebekten düşük doğum ağırlıklı yenidoğana ve özürlü bebeklere kadar pek çok özel bölümü içeriyor.
*Kız Bebek Bakımı / Sahibinin Kullanma Kılavuzu
Thereresa Foy DiGerenimo / Kuzey Yayınları
Pembeye bürünmüş yeni neşe yumaklarının anne babalarına özel olarak hitap eden bu rehber, doğumdan 18’inci aya kadar gerekli olabilecek bilgileri barındırıyor. Kızınızın kim olduğu ve başkalarıyla ilişkilerinin nasıl olması gerektiği konusundaki anlayışını şekillendirmek için tavsiyeler de içeren kitap; bir kız bebeği büyütmenin heyecanlı ve eğlenceli deneyiminden geçmiş kişilerin olumlu ortak anlayışına bir uzman düzeyinde sahip olmayı sağlıyor.
*Erkek Bebek Bakımı / Sahibinin Kullanma Kılavuzu
Thereresa Foy DiGerenimo / Kuzey Yayınları
En güncel bilgileri, konusunun önde gelen uzmanlarından toplayan, annelik tecrübesine sahip bir yazar tarafından kaleme alınan bu kaynak, özellikle doğumundan 18’inci ayına kadar oğlan bebeklerine uygun tavsiyeler içeriyor. Oğlunuzun doktorunun seçiminden hijyen ve yaygın sağlık sorunlarına, disiplin ve sınırları çizme konusundan kimlik oluşumuna kadar pek çok yararlı bilgiyi bu kılavuzdan edinebilirsiniz.
*Bebek Masajı
Dr. Alan Heath & Nicki Bainbridge / Alfa Basım Yayın
Huysuzluk ağlamalarını dindirmeye yardımcı, kolik ve diş çıkarma dahil olmak üzere yaygın olarak görülen rahatsızlıkların giderilmesine destek olan, prematüre bebeklerden yerinde duramayan küçük çocuklara kadar her yaş grubu için etkili masaj serilerini bir sağlık uzmanı ve danışman çocuk psikoloğundan edinmek isterseniz, bu kitap tam size göre.
*Düşe Kalka Büyümek
Yankı Yazgan / Epsilon Yayınevi
Prof. Dr. Yankı Yazgan, çocuklu hayata bilimin kılavuzluğunda, ama gerçeklikten kopmadan, ayağı yere basarak baktığı yazılarda; bu hayatın iniş çıkışlarını, düşe kalka büyümenin çeşitli yanlarını ele alıyor: Bebeklikteki ilk ilişki nasıl kurulur? Annemizin bizi sevdiği kadar kimi severiz? Babaların çocuklarıyla ilişkisinin oturması için ne kadar beklemek gerekir? Üç babalık türünden hangisine yakınız? Genler beynimizi nasıl biçimlendirir? anne baba ile çocuğun ilişkisi genlerin çalışmasını nasıl etkiler?
*Hamilelik doğum ve Bebek Bakım Kitabı
Ayşe Öner / Klan Yayınları
Hamilelik öncesinden başlayarak çocuğunuz bir yaşına gelinceye kadar sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyacağı her tür bilgiyi veriyor.

Check Also

Onkim ile Bebeğe Hazırlanıyoruz!

  Onkim ile Bebeğe Hazırlanıyoruz! Keyifli ve heyecanlı bir dönemin başındayken merak ettiğiniz ve belki …

12 Yorumlar

 1. teşekkürler yazı için gayet bilgilendirici olmuş…

 2. Beğenmenize çok sevindim. Teşekkürler

 3. Esracim
  Cok tesekkur ederim
  Ne guzel yazmissin
  Ellerine saglik 🙂

 4. Yeşimcim , beğenmene çok sevindim:))

 5. best for you ALKajfQB [URL=http://www.ugg–outlet-online.blogspot.com/]cheap real ugg boots[/URL] suprisely wPkRUqPZ [URL=http://www.ugg–outlet-online.blogspot.com/ ] http://www.ugg–outlet-online.blogspot.com/ [/URL]

 6. acıklayıcı bilgi için tşk ederiz

 7. cok faydalı bilgiler tşk ederiz

 8. çok açıklayıcı bilgi tşler elinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.