HAFTA HAFTA HAMİLELİK

hafta_hafta_gebelik_buyuk

 

Hamileliğinizi öğrendiğinizde yaklaşık olarak 4-5 haftalık olmak üzeresiniz. Bu dönemde anne  adayında hiçbir değişiklik olmamıştır.Evde yapabileceğiniz hamilelik testlerinden  yaptırdıysanız bile, en kısa sürede Kadın-Doğum doktorunuza giderek hamileliğinizi tespit
ettirin.

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde hemen aklınıza geçen aylarda içtiğiniz ilaçlar, çektirdiğiniz  filmler gelebilir. Adet gecikmesi olmadan önceki dönemde bebek az sayıda hücreden ibaret  olduğundan bebeğe zarar verecek bir etken tek bir hücreyi bile etkilrse gebelik daha ileri
gidemez. Gebelik devam diyorsa etken gebeliğe hiç zarar vermemiş demektir. İçiniz rahat ettirebilirsiniz.

Peki bu hafta da bebeğimiz ne durumda?

4.- 5. Haftanın Sonunda bebek;pirinç tanesinden de küçük bir embriyo halindedir.

6.-7. hafta içinde, ilerde beyin ve omuriliği oluşturacak nöral tüp, kalp, sindirim sistemi, göz, kulak, burun gibi duyu organları ve ilerde kol ve bacakların gelişeceği tomurcuklar oluşmaya  başlar.Kalbi atmaya başlamıştır.

5. haftaya geldiğinizde artık erken gebelik belirtilerini hissedebileceksiniz.Nedir bu belirtiler derseniz;

*Memelerde dolgunluk ve hassasiyet,*Sürekli uyku hali ve halsizlik.*Uterusunuz büyüdüğü  için mesane kapasiteniz azalacak. O nedenle sık tuvalete gitme ihtiyacınız olacaktır.

*Doktorunuz vajinal ultrasonla gebelik kesesini uterus içinde size gösterecektir.

6.haftada sabah mide bulantılarınız olabilir. Yemek kokularına tahammülünüz hiç olmayabilir. Eşinizin çok sevdiğiniz parfümü bile siz iğrenç gelebilir.Bunun sebebi gebelik hormonları beyininizde bulantı merkezini uyarmasıdır. Sabah bulantınız varsa yataktan kalkmadan
evvel kraker, kızarmış ekmek yiyebilirsiniz. Bu sizi rahatlatacaktır.

Bu haftalardan itibaren salgılanan hormonlar nedeniyle göğüs uçları kararmaya, koyulaşmaya ve memeleriniz de dolgunluk ve hassasiyet, beraberinde ağrı ortaya çıkabilir.
Süt bezleri gerekli sinyali almış ve hazırlık yapmaya başlamıştır. Memelerdeki bu değişiklik  sizi rahatsız ediyorsa sutyeninizi şu anki durumunuza göre değiştirmelisiniz. Alttan destekli olması sizi rahatlatacaktır. Sutyen kullanmazsanız sıkıntınız devam edebilir.

10. Haftanın Sonunda bebeğiniz insan görünümüne benzemeye başlar.Baştan kalçaya boyu 2.5 cm, ağırlığı 10 gr’dır.Atan bir kalbi, parmak başlangıçları belli olan kol ve bacakları vardır.Belli başlı bütün iç organlar gelişmiştir ama daha gelişmeleri devam
edecektir.Kemikte kıkırdak doku oluşmaya başlamıştır.

Anne adayı tarafından henüz hissedilmese bile artık iyice hareketlenmiştir.

Hamileliğinizin 10. haftasında ise bebeğiniz organ gelişimini tamamlanmıştır.Hamileliğinizin geri  kalanında organların olgunlaşması olacaktır.Bu dönemde duygu dalgalanmalarınız olacaktır. Bu çok normal bir durumdur.

Hamileliğinizin 13.haftasında artık 1.trimester bitmiştir. Düşük ihtimali büyük ölçüde azalmıştır. Hamileliğinizin erken bulguları hemen hemen azalmıştır.Bu dönemde fazla yorulmamak ve mümkün olduğunca dinlenmek gerekir.rahim büyüdükçe gerilir ve etrafını çevreleyen ve
kendisini yerinde tutan zarları da gerer.Bu hafif kasık ağrısı şeklinde algılanailir. Herşeyi etkileyen hormonlar cilttede değişikliklere neden olabilir.Özellikle yüz ve boyunda lekelenmeler  olabilir.Bu geçici bir durum olup, yaz-kış dışarı çıkarken mutlaka koruyucu krem sürmek
önemlidir.

Gebelik süresince kafein kullanımı için iki fincana kadar genellikle dr.lar izin vermektedir. Aşırı  dozda kafein alındığında kalp çarpıntısı, sinirlilik, titreme gibi sıkıntılara neden olmaktadır. Bunun yanı sıra idrar söktürücü nedeniyle yemeklerle aldığınız kalsiyumun da gereksiz yere atılmasına neden olabilir.Bunun için kafein içeren içecek ve yiyecekleri gebelikte dikkatli ,kullanmakta fayda vardır.

Uyku gebelik döneminizde çok önemlidir. İlk haftalarda uykuya eğilim artar. 16. haftadan sonra  uykusuzluk sorununuz başlayabilir.Rahat uyumak için;Her gün aynı saatlerde uyumak ve aynı saatler de uyunmak Gece uyumadan birkaç saat öncesinde sıvı tüketimini azaltmak. Böylelikle geceleri sık sık tuvalet ihtiyacınız için kalkmak zorunda kalmazsınız. Uyuduğunuz odanın ısısı da çok önemli. Ortalama 21 derece olması en idealidir. Akşamları kafeinli içecekleri içmemek. Mümkün oldukça sol tarafınıza yatarak uykuya dalmaya çalışın. Yatmadan önce ılık duş almak, ılık süt içmekte uykuya dalmaya yarar.

Hamilelikte vücudun belli bölgelerinde cildin hızlı  bir şekilde genişlemesiyle özellikle kalıtsal olarak yatkınsanız çatlaklar ortaya çıkar.Bu çatlaklar özelikle karın bölgesinde olduğu gibi meme dokusunun ve basenlerin genişlemesi göğüs bölgesinde ve kalçalarda da çatlakların
ortaya çıkabilir.Çatlak önleyici kremler veya yağlar cildinizi nemlendirir ve cildinizin genişlerken dayanıklılığını arttırdığı için çatlakları önleyebilir.

Hamileliğinizin en rahat zamanı olan ikinci trimestere girdiğiniz de bebeğiniz tamamen insan görünümündedir. Ultrasonla bakıldığında size el salladığını görebileceksiniz. Ne muhteşem  değil mi? Bebeğinizin artık herkesten farklı olan parmak izi var….Şu an kendisi 25 gram ve 10  santimetre .Bu haftalarda artık dışarıdan bakıldığında sizin hamile olduğunuz belli olmaya başlayacaktır.Bu dönemden sonra midenizdeki bulantınız ortadan kalakacağı için kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.

Gebeliğin 15.haftasında bebeğinizin saçı çıkıyor.İkinci önemli haberde bebeğiniz parmağını emmeye başladı.16.haftada bebeğiniz hıçkırmaya başlıyor. Bu bebeğinizin solunumuna başladığının işaretidir. Ayrıca bebeğiniz ışığa tepki verebilir. Bu hafta her açıdan önemlidir
,Anne-babanın en çok merak ettiği bebeğinin cinsiyei bu hafta belli oluyor.Yine bu hafta down  tarama testinin yapıldığı zamandır.Bu test için 16-20 en ideal haftadır.

Tecrübeli anne adayları bebeğinin ilk hareketini de bu hafta hissedebilirler. Ama ilk gebelikse o  zaman 20. haftaya civarında bunu  hissedebilirler.18.hafta 36 yaşının üstündeki annelerde amniyosentezin yapıldığı zamandır.

Tebrik ederiz siz hamileliğinizin artık yarısı bitti….20. hafta da bebeğin koku,tat,işitme ,görme ve dokunma duyuları iyice aktif olmaya başlar. Bebeğiniz artık sık sık göz kırpar. Kalp atımları hızlanır. Bebeğinizin hareketlerini rahatça hissedebilirsiniz artık. Saatte en az 2 kere hareket etmelidir.Ancak bu sayı gerçekte çok fazladır.  Fakat anne adyları güçlü olanları hissedebilir.

21.haftada bebeğinizin kalbi,kanı çok daha etkili pompalamaya başlamıştır. Bu da sizin dolaşımınızdaki kan miktarını arttırmış olup, bu nedenle tüm gün ayakta olan hamilelerde ayaklarda ve ayak bileklerinde akşama doğru ödem oluşur. Bu çok normal bir durum ol
içmek çok yararlı olacaktır.Hafta da bir kere tansiyonunuzu ölçtürmekte fayda vardır.

Karın boşluğu içerisinde büyüyen uterus diğer organlarla beraber diyafragmanızı da sıkıştıracağı için nefes nefese kalma sorunu yaşayabilirsiniz.Bu haftadan sonra doktorunuz size demir başlayacaktır.O nedenle beslenmenize dikkat edin.Demir ilacı Kabız yapabilir. Bol bol su içmek ve kabızlık önleyici diet sizi rahatlatacaktır.

22.haftada bebeğinizle konuşabilir.Ona müzik dinletebilirsiniz.Özellikle bu haftadan sonra  bebeğinize dinlettiğiniz müzikleri, bebeğiniz doğduktan sonra dinlettiğinizde bebeğiniz hatırlayacak ve kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Karnınızın büyümesine bağlı olarak bel kavisiniz de içeri doğru genişlediğinden vücudunuzun denge merkezi değişmiştir.Büyüyen rahminizle birlikte ağırlık merkeziniz de öne doğru yer  değiştirir ve siz gerekli tedbirleri almazsanız bel ağrınız başlar.Bunu önlemek için;
-Otururken,  elinizin arkasıyla koltuğunuz arasında hiç boşluk kalmamalı. Boşluğu sert bir yastıkla doldurmak sizi rahatlatacaktır.-Bir şey almak için eğilirken belinizi bükerek değil, bacaklarınızı dizlerinizden bükerek yapmalısınız.
-Yatağınızın ortopedik olmasına dikkat etmekte fayda var.
-Özellikle ayakkabılarınıza dikkat edin. Ne çok düz ne de çok yüksek ayakkabı giymeyin.Bu nedenle evde tek başınayken duş almamalısınız.

*Denge sorunundan dolayı artık bu haftadan itibaren topuklu ayakkabılarınıza veda ediniz.Daha çok ortopedik ayakkabılar giyiniz..

Bu haftalarda bacak kramplarınız olabilir. Bunedenle de kalsiyum ve magnezyum almanızı isteyebilir doktorunuz.Kramp girdiğinde eşinizden size masaj yapmasını  isteyebilirsiniz.Bu haftalarda en güzel şey de bebeğinizin hareketlerini eşinizin de hissedecek olmasıdır.Hatta bu hareketler dışarıdan bakıldığında da görülebilinir.Bunun sebebi amniyon sıvısının fazla olması yani bebeğinizin hareket etmesi için bol bol yeri olduğudur.

24.haftada gebelik diyabetinin varlığını tespit etmek için 50 gram şeker yükleme testi yapılır. Sonucuna göre diyet verilir.Özellikle şekerli gıdalar ve karbonhidratlara dikkat etmekte fayda vardır. Meyve şekeri de dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Fark  ettirmeden şekerinizi yükseltir.

25. haftada büyüyen rahimin bası yapması ve dolaşımınızın bozulması nedeniyle her  yeriniz ağrıyabilir.Bu gibi durumlarda soğuk kompres iyi gelebilir.

.26. haftada birden bire karnınızda durup duruken karnınızda bir sertleşme hissedebilirsiniz.Bunlar normal olup Braxton-Hicks olarak adlandırılan yalancı doğum kasılmalarıdır.Bu kasılmalar düzenli olmayıp, ritmik değildir.Dinlenmeyle geçebilir.Normal doğum kasılmaları düzenli ve ritmiktir.Eşiniz,elinin ayasını uterusunuzun tam tepe noktasına yerleştirerek beklemeli.Bu haftada uterusun tepe noktası göbek
deliğinin yaklaşık 5 santimetre yukarıdsıdır.Eşiniz 20 dakika bu şekilde bekleyerek bu  kasılmaların varlığını ve sıklığını değerlendirebilir. Bu işlemi sizde yapabilirsiniz fakat objektif olmaz.

27.haftada bebeğiniz yaklaşık 25 santimetre ve 1000 gramdır. Bu dönemde sizin uyku  probleminiz olabilir.Özellikle yattığınız zaman nefes darlığı problemi yaşayabilirsiniz.Daha rahat olabilmek için yastık sayısını arttırabilirsiniz.Bu haftalarda kan basıncınıza  dikkat etmelisiniz. Bunun için her hafta bir kere düzenli tansiyonunuzu almalısınız.

İkinci Üç Aylık Dönemin Sonunda bebeğiniz,

30 cm boyunda ve 600/650 gr.El ve ayak parmaklarının izleri görülebilir. Cildi ince ve parlak.Göz kapakları ayrılmaya ve gözler açılmaya başlamış.Öksürüp, hıçkırabilir, baş parmağını emebilir.Çok hareketli.Bebek bir taraftan büyürken  çevreden gelen uyarıları da artık algılayabilir ve tepki gösterebilir. Sesleri duyabilir, hatta bazı müzik türlerini tercih ettiğini hareketleriyle anne adayına belli edebilir. Kaşlarını çatabilir, dudaklarını büzebilir. Başparmağını bile emebilir.BU haftalarda sürekli  dinlediğiniz müzikleri bebeğiniz
doğduğunda dinlettiğinde rahatladığını göreceksiniz.

Artık gebeliğinizin 3.trimesterine giriyorsunuz.
Rahminizin büyüklüğü neredeyse kaburgalarınıza kadar gelecek.Buhaftalarda bacaklarınızdaki varisler artacak ve şişmeler olacaktır.Yine hemoroid probleminiz varsa o artacaktır.Kan uyuşmazlığı varsa bu doktorunuza mutlaka bildirilmelidir.Bu haftada bebeğinizle
rahatça konuşabilirsiniz, o artık sizin sesinizi tanıyor….

28. Haftanın Sonunda bebeğiniz Yaklaşık olarak 35 cm boyunda ve 1000 gr ağırlığındadır.Vücudunda yağ depolanmaya başlar, derisi yağlı bir madde ile kaplıdır.Parmağını emebilir, hıçkırabilir, ağlayabilir, tatlı veya ekşiyi ayırt edebilir.Ağrı, ışık ve ses gibi uyaranlara yanıt
verebilir.Beynindeki düşünme merkezi hızla gelişmektedir.Plasentanın işlevi ve sıvının hacmi  de azalmaya başlar.

Eğer bebek bu ayda doğarsa özel bakımla hayatta kalma şansı olabilir.

31.haftada bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor.Özellikle de kemikleri. O nedenle bu  haftalarda her zamankinden çok kalsiyuma ihtiyacınız olacaktır.. Bu nedenle süt ve ürünlerini  oldukça çok tüketmelisiniz.
Bebeğiniz iyice büyüdüğü için alan artık daralmıştır. o nedenle bebeğinizin tüm hareketlerini hissedeceksiniz.

32. haftadan sonra doktorunuz sizi atık 2 haftada bir görmek isteyecektir.Bu artık doğumun  yaklaştığını gösterir. Erken doğumla ilgili belirtileri mulaka öğrenmelisiniz.Sindirim sistemiyle  ilgili sorunlarınız iyice artar. Bunun için lifli yiyecekleri sık sık ve azar azar yemelisiniz. Sıvı alımını arttırmalısınız.

32. Haftanın Sonunda bebeğiniz yaklaşık olarak 40 cm boyunda ve 1.750 gr ağırlığındadır.Özellikle beyin olmak üzere büyüme çok hızlıdır ve bebek görüp duyabilir.Organların çoğu  iyi gelişmiştir ancak akciğerler hala tam olarak gelişmemiş olabilir.Bu dönemde doğarsa
bebeğin yaşama şansı çok yüksektir.

Gebeliğinizin 35.haftasında halsizlik ve yorgunluk hissi pek çok hamile kadının şikayetidir.yuma güçlüğü, kilo artışı ve buna bağlı olarak hareket yeteneğinde azalma sorun yaşamanıza  neden olacaktır. Bu dönemde cinsel isteksizlikte yaşayabilirsiniz. Eşinizin sizi daha anşayışla  karşılaması gerekmektedir. Ayrıca bu dönemde doğum ve ona ait korkulardır. Eşinizin ve doktorunuzun yaklaşımı son derece önemlidir.Dünyada binlerce kadın doğum yaptığını ve  bunların sadece az bir kısmında sorun yaşadığını aklınızdan çıkarmayın.

Hamileliğin 36. Haftasında bebek,boyu 45 cm, ağırlığı 2.750 gr’dır. Ciğerleri tam olarak  gelişmiştir. Kafası çıkıma yerleşmiş olabilir. Artık iyice büyüdüğü için daha az hareketlidir.

Gebelğinizin 37.haftası, mutlu sona sadece 4 hafta kaldı(eğer sezeyan ile doğaracaksanız 2  hafta) Bebek ise hemen hemen hazır. Doğum kanalına girmesi an meselesi.Hamileliğinizin başında gördüğünüz o ufacık canlı artık tam anlamıyla yaklaşık 2750 gram ağırlığında bir insan  yavrusu.Bu haftalarda kilo alışınız çok hızlı olabilir.

Bu haftalarda karnınızın üst kısmında bir boşluk rahatlama hissedebilirsiniz.Bu bebeğin doğum  kanalına girdiğini belirtir ve angajman olarak adlandırılır. Bu süreçte mideniz rahatlar, iştahınız  açılabilir.akciğerlerinizde rahatlamıştır. Akciğerlerinizin üstündeki baskı azalmış, rahat nefes alıp-vermeye başlamışsınızdır. Fakat bu süreçte mesaneneize baskı arttığından sık sık tuvallete  gitme ihtiyacınız artacaktır.

Hamileliğinizin 38. haftasında artık gebeliğinizin ve bebğinizin miadını doldurmuş olarak kabul  edilir.Bu haftaya kadar rahim ağzınız ve onun rahim içine bağlayan kanal sümüksü bir  tıkaçla doldurulmaktaydı.Bu mukus tıkacın amacı rahminizin ve bebeğinizi vajinadan gelecek
mikrop ve enfeksiyonlara karşı korumaktır.Bu mukusun vajinadan gelmesi doğumun belirtilerinden biridir. ve ” nişan gelmesi” olarak adlandırılır. Nişan doğumdan birkaç hafta önce gelebileceği gibi birkaç saat öncede gelebilir.

Gebeliğinizin 39. haftasında eğer planlı sezeryan olacaksanız bu hafta güvenli bir şekilde  doğumunuzu yapabilirsiniz.Bazı durumlarda normal doğum planlanan gebelerde doktorunuz  suni sancı vererek doğumunuzu gerçekleştirebilir.Bu haftada bacaklarınıza elektrik
çarpıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bunun nedeni bebeğiniz hareket ederken ve pelvis içinde  yerleşirken rahimin etrafındaki sinirlere dokunmasıdır.Eşiniz sizinle doğuma girmeyeceksen u ikne etmeye çalışın. 40.haftada bebğinize oksijen taşıyan ve besin maddesi taşıyan göbek  kordonunun uzunluğu yaklaşık 50 kalınlığı ise 1,3 santimetredir. Bebeğiniz 3000 gramın  üzerindedir ve rahimin büyük bir kısmını doldurur.
Son haftada amniyon zarı her an açılabilir ve sularınız gelebilir. Bazen bardaktan  boşalırcasına bazen de çok yavaş olabilir. Miktarı ne olursa olsun doktorunuzu arayıp  haber vermelisiniz.

41.HAFTADA HALEN DOĞUM YAPMADIYSANIZ artık iyice sıkılmaya ve sabırsızlanmaya başlamışsınızdır.Siz herhangi bir ağrı hissetmeseniz de rahim ağzındaki açıklık ve incelme  artmaya başlar.Açıklık 10 santimetre olduğunda doğumun ilk evresi başlamıştır.Daha sonra  ikinci evre başlar ve bebeğiniz dünyaya ve size merhaba der. Vajinal doğumda kafa doğduktan hemen sonra doktorunuz bebeğinizin ağzını siler ve ilk ağlaması odada yankılanmaya başlar.Bu aşamada daha göbek kordonu kesilmeden bebeğinizin kucağına
verilmesi ilk temasın daha sıcak yaşanmasını sağlar.

Ortalama bir bebek doğumda 50 cm ve 3,250 gr olacak

 

Check Also

Onkim ile Bebeğe Hazırlanıyoruz!

  Onkim ile Bebeğe Hazırlanıyoruz! Keyifli ve heyecanlı bir dönemin başındayken merak ettiğiniz ve belki …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.