26 haftalık hamilelik

 

26-weeks-pregnant

Bebeğinizin ağırlığı yaklaşık 770 gr.dır. Bebeğinizin başından poposuna kadar olan alan yaklaşık 24 cm, bu da totalde kabaca 35. uzunluğundadır.
Hamileliğiniz hafta hafta ilerledikçe bebeğiniz onu doğumda koruyacak olan yağ tabakaları oluşturmaya başlar. Hamileliğin bu haftasında bebeğinizin kalbi daha fazla gelişir.  Bazı kadınlar stesteskop üzerinden bebeklerinin kalp atışlarını duyabilir. Eğer duymuyorsanız da paniklemeyin, bazen doğum gerçekleşene kadar bebeğin kalp atışlarını duymak mümkün değildir!

Hamileliğin 26. haftasında bebeğinizin kulak içlerinde nöral yollar oluşmaya başlar. Bu da, gebelik süresince bebeğinizin bazı seslere tepki vermesi ile sonuçlanır. Bebeğinizin yüksek seslerde irktiğini ya da sıçradığını hissetmeye başlıyor olabilirsiniz. Bu çok normal bir durumdur. Bebeğiniz artık sizin ve partnerinizin de sesini tanımaya başlayacak.

Hamileliğin 26. haftasında bebeğiniz nefes alma pratiğine ve amniyon sıvısını yutmaya devam edecektir. Erkek bebeklerinin çoğunda bu haftada hızlı bir gelişim yaşanır. Testisleri skrotum bölgesine doğru alçalır. Genelde bu süreç iki üç günde tamamlanır.

Hamileliğin 26. haftasında rahminiz gelişmeye devam eder. Birçok kadın gebeliğin bu haftasına kadar yaklaşık 6 – 11 kg. kadar kilo alır. Hamileliğin bu haftasında kilo alımınızda sıvı tutulumu sebebiyle büyük oranda dalgalanmalar olacağını unutmayın. Bu yüzden bu hafta çok sık kilonuzu ölçerek canınızı yok yere sıkmayın.

Hafta hafta gebelik ilerlerken, gebeliğin verdiği rahatsızlık hissi biraz daha artacaktır. Bu dönemde gebelerin yaşadığı yaygın semptomlar arasında sırt ağrısı ve bacak krampları vardır. Bu rahatsızlıkların bazılarını rutin olarak kaslarınızı esneterek ve besleyici yiyecekler tüketerek azaltabilirsiniz.

Her hafta vücudunuzdaki hormonlar yükselir, değişir ve uyarılır. Hamileliğin bu döneminde yaşanan hormonel değişiklikler rutin egzersizlere karşı vücudunuzun farklı tepki vermesi ile sonuçlanabilir. Hamileliğin 26. haftası sonrasında vücudunuzun yara berelere daha fazla meyilli olacağını unutmayın.

Hamileliğin üçüncü trimester dönemine yaklaşırken bazı kadınlar daha fazla baş ağrısı yaşar. Baş ağrılarınız daha sık ve daha şiddetli oluşmaya başladıysa, doktorunuza danışmalısınız.

Hamileliğin bu döneminde, rahminiz ya da bebeğinizin ayaklarının kaburgaya karşı baskı yapması sebebi ile bazı kadınlarda kaburga ağrısı yaşanır. Bebeğiniz hareket ederken kaburga altında keskin ağrılar hissetmeniz çok normaldir. Bu ağrıları rahatlatmak için pozisyonunuzu değiştirebilirsiniz.
Hamileliğin  24. haftası sonrasında tansiyonunun artması yaygın görülen bir durum değildir. Böyle bir durumda doktorunuzla görüşmelisiniz. Kendisi tansiyonunuzun normale dönmesi ve tekrar ani artışlar yaşanmaması için gereken müdahaleyi yapacaktır. Yüksek tansiyon ağrı, terleme, bulanık ya da karıncalı görme gibi diğer semptomlarla birlikte yaşanırsa preeklampsinin gelişme riski yüksektir. Birçok kadında bu durum üçüncü trimester dönemine kadar gelişmez fakat uyarıcı belirtilere karşı öncesinde önlem almak önemlidir.

 

Check Also

Onkim ile Bebeğe Hazırlanıyoruz!

  Onkim ile Bebeğe Hazırlanıyoruz! Keyifli ve heyecanlı bir dönemin başındayken merak ettiğiniz ve belki …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.