Ana Sayfa / Bebek Bakımı / Bebeklerde Büyüme Atakları ve sizin için ipuçları

Bebeklerde Büyüme Atakları ve sizin için ipuçları

 

Bebeklerde Büyüme Atakları ve sizin için ipuçları

 

Bebeğiniz, hayatın ilk iki ayında en hızlı büyümeyi yaşıyor. Dönem dönem de büyüme atakları olabilir. Bu dönemlerde bebeğinize sanki sütünüz yetmiyor gibi hissedebilirsiniz.

Büyüme atakları;

 • Bir çocuk, 2 yaşına gelene kadar toplamda 10 atak geçirmektedir. Bunlar ortalama 5, 8, 12, 19, 26, 37, 46, 55, 64 ve 75. haftalarda meydana gelmekte ve yaklaşık 2-7 gün arasında sürmektedir.

  Hafta hesabı yaparken, meleğinizin doğduğu zaman üzerinden değil, doğmasını beklediğiniz hafta üzerinden hesaplama yapılmalıdır.

  Büyüme Atağı Dönemleri

  5. Hafta: Dış dünyayla ilk tanışmanın olduğu dönemdir. Duyular, metabolizma ve iç organlar bu süreçte gelişir.
  8. Hafta: Vücuttaki kas ve tendonların algılandığı, bu nedenle gaz sancılarının yaşanmaya başladığı zamandır. Miniğiniz el ve kollarını keşfeder.
  12. Hafta: Yavrunuz sesini keşfeder, el ve kollarını hareket ettirerek nesnelere dokunmaya çalışır. Hareketlenmenin arttığı günler bu haftalarda yaşanır.
  19. Hafta: Motor becerileri gelişmeye ve parmaklarını kullanmaya başlar. Çıkardığı sesler hecelere dönüşür. Adını duyunca tepki verebilir.
  26. Hafta: Taklit yeteneği gelişir. Anneden uzaklaşınca ağlama ve gördüğünü isteme gibi durumlar yaşanmaya başlar.
  37. Hafta: Kendi kararlarını kendi vermeye başlayarak birçok şeyi gruplara ayırmayı öğrenir.
  46. Hafta: Sıçrama zamanları içerisinde en uzun süreni ve en sıkıntılı olanıdır. Emekleme, yürümeyi öğrenme, kendi yemeğini tek başına yemeye çalışma gibi birçok yeteneğinin gelişme zamanıdır. Ortalama 45 gün sürer.
  55. Hafta: Bir yaşının tamamlanması ile birlikte ev içinde size yardım etmeye çalışmak gibi daha ileri beceriler kazanmaya başlar.
  64. Hafta: Koyduğunuz kuralları ve yaptığınız ikazları anlamaya başlar.
  75. Hafta: Sen, ben ayrımını öğrenir. Soyut kavramları algılamaya ve kendi fikirlerini oluşturmaya başlar.

  Sıçrama haftaları her çocukta değişkenlik gösterebilir. Belirtilen haftalardan biraz daha önce veya sonra da geçiş yaşanabileceği bilinmelidir.

Bı dönemlerde bebeğinizin daha fazla beslenmeye ihtiyacı olabilir ve sürekli memenizde durmak isteyebilir. Kolay değildir ama endişelenmeyin!

Siz bu dönemler de ne yapmalısınız?

Bebek her 20 dakikada bir sizi emmek isteyebilir. Bu dönemde sütüm yetecek mi endişesine kapılma. Emzir ama  kendine dikkat etmeyi unutma!Bu dönem de  duygusal ve fiziksel yükleri hafifletmenin bazı yolları:

Göğüslerine dikkat et

Bebeğinizin doğru pozisyonda  emse bile, sık yapılan emzirme seansları meme uçlarınız için acımasız olabilir. İyi haber: bu dönem için size birkaç önerim var. İşte kendine dikkat etmenin bazı yolları:

 • Meme kremleri kullanın: Slmeden kullanılan Meme ucu kremleri kullanabilirsiniz. Ayrıca hindistancevizi yağını da denemelisiniz.
 • Sıcak bir kompres uygulayın: Herhangi bir hassasiyeti azaltmak ve kan dolaşımını artırmak için göğüslerinizi ılık, nemli bir havluyla yaklaşık 10 dakika boyunca kompres yapın.
 • Balenli sütyenlerden kaçının: Balenli göğüsler gereksiz yere baskı uygulayarak daha da fazla ağrıya neden olabilir.
 • Üstsüz gez:  Kendi evinizdesin ve istediğini yapabilirsin! Gevşek kıyafetler – veya hiç kıyafetsiz – fazladan sürtünmeyi ortadan kaldıracak ve tahriş olmuş meme uçları için harikalar yaratacaktır.
 • Emzirme pozisyonunuzu değiştirin;  Bu, her emzirme pozisyonu meme uçlarını biraz farklı şekillerde etkilediği için meme uçlarınızı “yıpranmaması ve aşınmamasına” yardımcı olacaktır.

İyi yiyin ve susuz kalmayın

Bebeğiniz sizi sık sık edeceği için çok fazla kalori kaybınız olacaktır.  Vücudunuz günde 500 kaloriye kadar kaybedebilir! O nedenle hayvansal protein ağırlık veren bir besleneme sizi kendinizi iyi hissettirecektir.Su içmek de önemlidir; emziren bir annenin daha fazla süt üretme taleplerini yerine getirmek için fazladan suya ihtiyacı vardır. . 12 değilse, günde en az 8 bardak su için.

Profesyonel yardım alın

Bu süreci yanlız başına atlatamıyorsanız mutlaka destek alın. Çocuk doktorunuz, emzirme danışmanınızdan destek almayı ihmal etmeyin.

Aile ve arkadaşlardan yardım alın

Bu süreçte eşinizden destek alın. Ev alışverişini yapabilir, size yemek konusunda destek olabilir. Birçok konuda eşiniz destek olabileceği gibi aile fertlerinden de destek almaktan çekinmeyin. Size yemek yapabilir, uyumanızı sağlayabilirler.

Bebek taşıyıcılarından faydalanın ve ten tene temas uygulaması

Bebek sürekli emmek istediğinde bebek taşıyıcısına koy!  Bu şekilde diğer işlerinle uğraşırken bebeğin hep kucağında olabilir hep emebilir. Ayrıca ten tene TEMA’sı da destekler.

Ten tene temas çok önemlidir. Bu basit uygulama sütü arttırmak için, endorfin seviyesini yükseltir ve telaşlı bir bebeği sakinleştirir .

Olumlu düşünmeye çalış

Bu süreç o kadar hızlı geçecek ki, bir bakmışsın bebeğin okula başlamış. Yaşarken hiç kolay değil, haklısın. Siz ne kadar rahat Ve iyiyseniz İnan’ın bebeğiniz de o kadar sakin ve huzurlu olacaktır. Siz rahat olduğunuzda oksitosin salımını aratacağı için sütünüzün miktarı da olumlu etkilenecektir.

Şunu unutmayın ki, be durum bebek gelişiminin ortak noktasından biridir!

Geceleri atak dönemlerinde nasıl geçecek?

Büyüme ataklarının olduğu dönemlerde bebeğiniz sizi sık sık emmek isteyecektir. Özellikle gece emzirmek de çok önemli. Bebeğinizi gece emzirmeniz süt yapan hormon prolaktini olumlu etkileyecektir.

Kendiniz için bir alan oluşturun

Evinizde huzur içinde rahatlayabileceğiniz  özel bir yer kurun. Rahat bir sandalyeniz olduğundan emin olun ve daha fazla konfor için ihtiyacınız olabilecek her şeyi yanınıza alın – bir emzirme yastığı, battaniye, atıştırmalıklar, büyük bir sürahi su (!), Meme ucu kremi, gümüş kapak..

Yatıştırıcı teknikleri kullanın

Bebeğinizi uykulu modda tutmak için  sallanan Ve titreyen ana kucaklarından Ve anne karnında hissetmesine yardımcı olan beta gürültüden yararlanabilirsiniz.

Parlak ışıklardan, yüksek seslerden veya çok fazla uyarandan kaçının. Süt kaynağınızı artırmak, sakinleştirici oksitosin seviyelerini desteklemek ve bebeği mutlu ve sakin tutmak için ten tene temasa önem vermelisiniz.

Esnek ol

Gündüz programınıza göre esnekliğe sahip olmak geceleri ayakta kalmanın daha kolay yönetilebilir hissetmesini sağlayabilir. Bebek gün içinde uyuduğunda uyuyun. Ev işleri bekleyebilir ve Instagram’da gezinmek size enerji vermez.

Veya yardım için bir arkadaşınıza veya aile üyenize sorun. Yeterli uyku (ve uygun bir diyet!) Sizi daha tazelenmiş hissettirmek ve akşam geç saatlerde uzun uzun beslenmeyi yönetme yeteneğine sahip olmak için uzun bir yol kat edebilir.

Mamayla Beslenen Bebekler Büyüme Atakları?

Formülle beslenen bebekler, genellikle emzirilenlerden daha az miktarda olmasına rağmen, bu davranışı sergileyebilir. Neyse ki, aynı püf noktaların ve püf noktalarının çoğu formülle beslenen bebekler için de işe yarayacaktır.

Bebek Fazla Beslenebilir mi?

Bebeğinizi aşırı beslemek teknik olarak mümkün olsa da, emzirilen bir bebeğin göğsünüzden süt çıkarması için çok fazla süt alması çok olası değildir! Bebeğiniz, genellikle daha fazla yiyeceğe ihtiyacı olduğunu veya tatmin olduğunu gösteren ipuçları vererek sizi yönlendirecektir.

Eğer biberonla besleniyorsanız, yavaş akışlı bir biberon deneyin .

Yeterince Anne Sütü Hazırlıyorum mu?

Yoğun besleme, yeni annelerin  sütünün yetip yetmediğini merak etmelerine neden olabilir. Çoğu durumda, bebeğinizin yoğun beslemesinin süt miktarınızla ilgisi yoktur. Aksine, bebek sadece büyümek için gereken besleyiciye ihtiyaç duyar!

Yoğun beslemenin ekstra taleplerinde yardımcı olmak için süt miktarınızı artıran sür arttırıcı yiyecekler ve çaylar ekleyebilirsiniz, ancak bebeğiniz yetersiz beslenmenin belirtileri göstermediği sürece endişelenmeyin.

Başka Bir Şey Yanlış Olabilir mi?

Bazen bebeğin emme konusundaki sürekli arzusu veya genel karışıklık, 

Kolik, bebeklik reflüyü, gaz gibi diğer sorunlardan kaynaklanıyor olabilir .

Aşağıdakilere dikkat etmek istediğiniz işaretler:

 • Bebek kilo kaybediyor
 • Bebeğin daha az ıslak / kirli bebek bezi var
 • Bebeğin ateşi var
 • Göğüsleriniz beslendikten sonra boş görünmüyor

Bu belirtiler mevcutsa, yardım için çocuk doktorunuzu veya emzirme danışmanını arayın. Yoğun beslemesinin başlaması sırasında, bebek kilo almalı ve çocuk bezi takibini iyi yapmalısınız; böylece bu belirtiler başka bir sorunu ortaya koyabilir.

Check Also

Olabildiğince saf içerikli ıslak mendil; waterwipes

  Bebeklerimiz doğunca onlara elimizden geldiğince saf içerikli, sağlıklı ürünler kullanmayı hedefliyoruz. Yeni doğduklarında kullandığımız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir